Sideritis hispida P.H. Davis türünden gümüş nanopartikül sentezlenmesi ve antioksidan aktivitesinin değerlendirilmesi
Silver nanoparticles synthesis from species of Sideritis hispida P.H. Davis and evaluations on antioxidant activities
- Tez No: 853444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN DOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Üzerinde pek çok çalışmaların yapıldığı malzeme olan doğal antioksidan kaynaklarından gümüş nanopartiküller, günümüze kadar çeşitli yöntemlerle üretimleri yapılmıştır. Geleceğimizi de büyük ölçüde etkileyecek olan nanoteknolojide kullanacağımız nanopartiküllerin sentez yöntemi de oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Yeşil sentez tercihiyle, bitki sistemi kolay bulunabilirlik, düşük maliyet, çevreci yaklaşım, daha basit akış, aşağı işleme gibi ayırt edici karakterleri nedeniyle verimli bir sistem olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada S. hispida P.H. Davis türünden yeşil sentezle üretilen gümüş nanopartiküllerin antioksidan ve antimikrobiyal aktiviteleri analiz edilmiştir. Gümüş nanopartiküllerin özellikleri (şekli, boyutu, kristal yapısı, element içeriği vb.) uygun karakterizasyon yöntemleriyle incelendi. SEM, TEM, UV-vis, FT-IR, DLS-Zeta potansiyeli, parçacık büyüklüğü ve XRD ile nanopartiküllerin karakterizasyonu saptanmıştır. Sideritis hispida P.H. Davis-gümüş nanopartiküllerin antioksidan değerleri DPPH• (IC50=>400), ABTS•+ (IC50=52,13), CUPRAC (A0.50=225,71), ve Metal Şelatlama (IC50=35,24) yöntemleriyle kıyaslandığında standartlara göre (BHT, BHA, EDTA) yüksek olarak bulunmuştur. Elde edilen sonuçlara göre, Sideritis hispida P.H. Davis-gümüş nanopartiküllerin standart antioksidanlarla karşılaştırıldığında yüksek antioksidan özelliğe sahip olduğu görülmektedir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında S. hispida P.H. Davis'den yeşil sentezle üretilen gümüş nanopartiküllerin karakterizasyonu yapılarak antioksidan ve antimikrobiyal faaliyetleri analiz edildi, Sideritis hispida P.H. Davis-gümüş nanopartiküllerin yüksek antioksidan kapasiteli olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Silver nanoparticles (AgNPs), which are natural antioxidant sources extensively studied materials, have been produced through various methods until today. The synthesis method of nanoparticles, which we will use in nanotechnology, which will greatly affect our future, is also of great importance. The green synthesis plant system has emerged as an efficient system due to its distinctive features such as easy availability, low cost, environmental approach, simpler flow, downstream processing. In this study, S. hispida P.H. Davis The antioxidant activity of silver nanoparticles obtained from Davis species by green synthesis method was evaluated. In this study, S. hispida P.H. Davis the antioxidant and antimicrobial activities of silver nanoparticles produced by green synthesis were analyzed. The properties of silver nanoparticles (shape, size, crystal structure, element content, etc.) were examined with appropriate characterization methods. Characterization of nanoparticles was determined by SEM, TEM, UV-vis, FT-IR, DLS-Zeta potential, particle size and XRD. The antioxidant values of Sideritis hispida P.H Davis-silver nanoparticles according to DPPH• (IC50=>400), ABTS•+ (IC50=52.13), CUPRAC (A0.50=225.71), and Metal Chelation (IC50=35.24) methods, higher levels of Sideritis hispida P.H Davis-silver nanoparticles were found compared to the standards (BHT, BHA, EDTA). According to the results, Sideritis hispida P.H Davis-silver nanoparticles appear to have high antioxidant properties compared to the standard antioxidants. In this master's thesis study, from S. hispida P.H. Davis silver nanoparticles produced by the green synthesis were characterized and their antioxidant and antimicrobial activities were analyzed, and it was determined that Sideritis hispida P.H Davis-silver nanoparticles had high antioxidant capacity.