Afyonkarahisar'da yaşayan bireylerin sucuk döner tüketim alışkanlıkları ve satışa sunulan bazı sucuk dönerlerin kalite özellikleri ile ısıl işlem kontaminant düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the consumption habits of individualsliving in Afyonkarahisar and some qualitycharacteristics and heat treatment contaminant levelsof saled sucuk doners
  1. Tez No: 853445
  2. Yazar: MERVE ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYRA SULTAN TİSKE İNAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ TOPTAŞ BIYIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, Afyonkarahisar ili Merkez ilçesinde en fazla üretim yapan farklı işletmelerde satışa sunulan sucuk döner örneklerinin bazı fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve tekstürel özellikleri ile ısıl işlemle kontamine olan kanserojen bileşenlerin düzeyleri araştırılmış olup Afyonkarahisar'da yaşayan bireylerin sucuk döner tüketim alışkanlıkları belirlenmiştir. Araştırmada kullanılan sucuk dönerlerin sırasıyla nem içeriği %35,14-50,73, protein içeriği %14,11-15,33, yağ içeriği %28,86- 30,54, kül içeriği %2,65-5,13, kolajen içeriği %1,12-2,08, tuz içeriği %1,82-2,13, L* değerleri 31,06-49,37, a* değerleri 17,76-23,69, b* değerleri 9,86-17,96, pH değerleri 4,94-6,16, aw değerleri 0,83-0,88, TA değerleri %0,1-0,12 laktik asit ve TBA sayısı 0,26-0,63 mg malonaldehit/kg olduğu tespit edilmiştir. Örneklerde PAH4 bileşikleri ve akrilamid içeriğine rastlanmamıştır. Sucuk dönerlerde tespit edilen kalıntı nitrat miktarlarının FAO/WHO Uzman Komitesi'ne göre nitrat için kabul edilebilir günlük alım miktarınının (ADI) üzerinde olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma Afyonkarahisar ili Merkez ilçesinde yaşayan bireylerin sucuk dönere bakış açıları ve tüketim alışkanlıkları ile ısıl işlem kontaminantı bazı kansrojen bileşenlere yönelik bilgi düzeylerini araştırma konusu alan literatürdeki ilk çalışma olma niteliğini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, some physical, chemical, microbiological and textural properties and the levels of carcinogenic compounds contaminated by heat treatment of sucuk doners, offered for sale in the enterprises that produce the most in the Central district of Afyonkarahisar province; additionally sucuk doner consumption habits of individuals living in Afyonkarahisar were determined. In order to determine individuals of sucuk doner consumption habits, a survey including knowledge level questions was applied to 343 people. It was determined that the moisture content of the sausage doner used in the research was between %35,14-50,73, protein content %14,11-15,33, fat content %28,86-30,54, ash content %2,65-5,13, collagen content %1,12-2,08, salt content %1.82-2.13, L* values 31.06-49.37, a* values 17,76-23,69, b* values 9,86-17,96, pH values 4,94-6,16, aw values 0,83-0,88, TA values %0,1-0,12 lactic acid and TBA number 0,26-0,63 mg malonaldehyde/kg. PAH4 compounds and acrylamide content was not found in the samples. The amount of residual nitrate detected in sucuk doner samples is above the acceptable daily intake (ADI) for nitrate according to the FAO/WHO Expert Committee. This study is the first study in the literature that investigates the perspectives and consumption habits of individuals living in the Central district of Afyonkarahisar province regarding sucuk doner and their knowledge levels about some carcinogenic components that are heat treatment contaminants.