Sivil toplum örgütlerinin Türkiye'nin turistik imajına etkisi: Almanya uygulaması
The affect of non governmental organizations upon Turki̇sh touristic image: Germany application
- Tez No: 429483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YAYLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Dünyada turizme katılan sayısı her geçen gün artmaktadır, Dünya Turizm Örgütü tahminlerine göre 2020 yılında dünyada turizmden elde edilen gelirin 2 trilyon dolara ulaşması beklenmektedir. Bu durum sonucunda turizm sektöründe oluşan dev ekonomiden pay almak isteyen ülkeler arasında büyük bir rekabet ortaya çıkmış, ülke yönetimleri, gerek ülkelerinin içindeki belirli bir bölgeyi gerekse tüm ülkeyi bir turizm destinasyonu olarak pazarlama gayreti içerisine girmişlerdir. Yeni bir turizm destinasyonu oluşturulması ya da var olan bir turizm destinasyonunun geliştirilmesi çok yönlü pazarlama ve tanıtım faaliyetlerini içeren karmaşık bir süreçtir. Öncelikle bir destinasyonun başarılı şekilde pazarlanabilmesi için doğru bir destinasyon imajının oluşturulması gerekmektedir. Çünkü doğru bir destinasyon imajı oluşturulması, destinasyonun tanıtımı, pazarlaması, destinasyon kimliği oluşturulması, destinasyon markası oluşturulması gibi pek çok faaliyetin temelini oluşturur. Destinasyon imajı ile ilgili yapılan çalışmalardan anlaşılacağı üzere destinasyon imajının turistlerin bir destinasyonu diğerine tercih etmesinde etkili bir kavram olduğu görülmektedir. Destinasyon imajı ile ilgili çalışmalarda dikkat çeken bir diğer husus destinasyon imajını etkileyen bilişsel ve duygusal pek çok faktörün bulunmasıdır. Bunların bir kısmı destinasyonla ilgili bilgileri içerirken, bir kısmı destinasyon hakkında neler hissedildiğiyle ilgilidir. Bilişsel ve duygusal faktörler turist çeken ülke tarafından yapılan başarılı reklam, tanıtım, halkla ilişkiler çalışmaları, turist çeken ülke hakkında yapılan olumlu veya olumsuz propagandalar, turist gönderen ülkedeki önyargılar, medya turist çeken ülkeyle ilgili yer alan haberler, sosyal medyada yer alan yorumlar gibi pek çok husustan etkilenir. Turist çeken ülkeler, destinasyon imajını oluşturmak veya geliştirmek için imajlarını olumlu yönde etkileyen hususları desteklemek, olumsuz yönde etkileyen hususları ise engellemek için çalışmalar yapmak zorundadır. Özellikle turist çeken ülkeler ülke aleyhindeki kara propagandalar, turist gönderen ülkenin medyasında yer alan olumsuz haberler, vb. hususlarda lobicilik, halkla ilişkiler, kültürel diplomasi gibi çalışmalar yapmaktadırlar. Sivil toplum örgütleri, hükümet dışındaki gönüllü yapılanmaları içerir ve demokrasiden ayrı düşünülemeyen, farklı düşünceleri, farklı ihtiyaçları ve çıkarları temsil eden yapılardır. Aynı zamanda sivil toplum örgütleri profesyonel bir şekilde organize olduklarında, medya organlarını, diğer sivil toplum örgütleri, kamuoyu gibi farklı aktörleri yanlarına aldıkların da hükümetlerin kararlarını etkileyen, temsil ettikleri topluluğun yararına karar almasını sağlayan bir baskı grubuna dönüşmektedirler. Ayrıca ülke yönetimleri kültürel diplomasinin bir aracı olarak sivil toplum örgütlerini kullanmaktadır. Bunun için kültürel diplomasinin yapılacağı ülkede sivil toplum örgütlerini kurmakta, kamuoyunun sempatisini kazanmak için çeşitli faaliyetler düzenlemektedir. Almanya'da 3 milyonun üzerinde Türk yaşamaktadır ve özellikle 70'li yıllardan itibaren örgütlenerek, sivil toplum örgütlerini oluşturmuşlardır. Sivil toplum örgütleri çoğu gönüllü, profesyonelce olmayan ancak iyi niyetli faaliyetlerinde Alman kamuoyunda zaman zaman ses getiren işler yapmaktadırlar. Bu noktadan hareketle çalışmanın temel amacı, Almanya'daki Türk sivil toplum örgütlerinin faaliyetlerinin, Alman toplumundaki yansıması sonucunda, Türkiye'nin turistik imajına etkisini ortaya koymaktır. Ayrıca bu amaç doğrultusunda sivil toplum örgütlerinin Almanya'daki faaliyetlerinden Alman turistlerin ne derece haberdar oldukları, farkındalık düzeylerinin tespit edilmesidir. Ayrıca Alman turistlere yönelik literatür taraması sonucu oluşturulan anket uygulanmıştır. Aynı zamanda Almanya'daki Türk sivil toplum örgütleriyle bir mülakat yapılarak, mevcut durum, faaliyetleri ve Alman toplumuyla ilişkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu araştırmanın evrenini Türkiye'yi ziyaret eden Alman turistler oluşturmaktadır. Bu amaçla oluşturulan anket 2014 yılında Antalya'ya tatil amaçlı gelen Alman turistlere uygulanmış olup 415 adet anket değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Elde edilen verilerin analizi SPSS 19 istatistik paket programı ile yapılmıştır. Araştırmada Alman turistlerinin bireysel özelliklerine ve seyahat deneyimlerine yönelik verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz, varyans analizi (ANOVA), bağımsız örneklemler için t testi, levene testi, regresyon ve içerik analizi kullanılmıştır. Almanya'daki Türk Sivil Toplum Örgütleriyle görüşme neticesinde elde edilen bulgular, değerlendirilerek raporlanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, Alman turistlerin bireysel özelliklerine, seyahat deneyimlerine, bilgi kaynaklarına, sivil toplum örgütleri hakkındaki düşüncelerine göre destinasyon imajında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The number of countries joining to tourism in the world is getting inreased recently.According to the estimation of World Tourism Organization, it is supposed that the income from tourism will be about 2 trillion dollars.So there is a great rivalry among the countries which want to get more income from tourism and the goverments of these countries started to market work both a special area of their countries or the whole country as a tourism destination.To make a new tourism destination or to develop a present tourism destination is a complicated process including versatile marketing and promotion. In order to market a destination succesfully first of all we have to make a right destination image.So that it contributes the base of lots of activities such as making a right destination image, promoting destination,marketing, making the destination identitity, making destination trademark. It is clear that as a result of this study related with destination image, it is an effective concept for the tourist to prefer a destination to another. Other remarkable studies about destination image is that there are a lot of cognitive and affective factors which effect destination image. While some of them have got information about destination and some have got effects about destination. Cognitive and affective factors are impressed by successful advertisement, promotion, public relations works, positive and negative propagandas about destination countries, prejudice in origin countries, news in media about destination countries, comments in social media. Destination countries must study for constituting or developing destination image in order to contribute the cases in positive way and prevent the negative cases. Esspecially Destination countries must study to prevent black propagandas, negative news in national media and make lobby activities, public relations and cultural diplomacy. Non-governmental organisations contains non-governmental volunteer structure and which can not be thought away from democracy but meeting different needs and interests. At the same time when non-governmental organisations are organised profesionally, media organs, other non-governmental organisations, different actors succes public opinion, they become pressure groups which effects governments decisions in the way for the profit of their representative community. Moreover governments make use of non-governmental organisations as a means of cultural diplomacy. For that reason they constitute non-governmental organisations in the country where they will do cultural diplomacy and arrange various activities so as to get public opinions sympathy. There are more than 3 million Turkish people in Germany and they have organised since 1970s they constituted their non-governmental organisations. These non-governmental organisations are volenteer not professional but they do gracious activities which are appreciated by German public opinion.From that point of view the main goal of the study is to find out effect about Turkish touristic image as a result of Turkish non governmental organisations activities and reflection in German public opinion. Also, in accordance with this purpose we have to find out how much German tourists are aware of the Turkish Non-Governmental Organisations activities in Germany. Also we conducted a questionnaire which was formed after literature search for the German tourists. At the same time we had an interview with the Turkish Non-Governmental Organisations in Germany, and tried to find out the relations with German community. The target population of this study is the German tourists. 415 quastionnaires were conducted to German tourist who came to Antalya for vacation in 2014. The analysis of this data was made by means of SPSS 19 statistic packed program. Descriptive analysis, variance analysis (ANOVA), t-test for independent variables, levene test, regression and content analysis were used to analyse the data for the German tourists' personal characteristics and travel experiences. We have reported the data that we got from the interview with Turkish Non-Governmental Organisation in Germany. According to the result of this researh we have found out that there are statistically significant difference in destination image in terms of German tourists' personal characteristics and travel experiences, information sources and ideas about non-governmental organisations.