Salgın hastalıklarla mücadelede idarenin sorumluluğu
Responsibility of the administration in fighting against pandemic diseases
  1. Tez No: 853471
  2. Yazar: BURCU OĞUZ GERÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE CİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Toplumların sağlığını olumsuz yönde etkileyen salgın hastalıklar küreselleşmenin etkisiyle birlikte tüm dünyanın ortak sorunu haline gelmiştir. Bu durumun en yakın örneği Çin'de ortaya çıkarak dünyanın dört bir yanına yayılan koronavirüs salgınıdır. Yapılan başarılı aşılama çalışmaları sayesinde şu an koronavirüsün etkisi eskisi kadar hissedilmese de bu durum salgın hastalıkların kaynağı olan virüslerin yok olacağı anlamına gelmemektedir. Virüslerin yok olmayacağı gerçeği ile yakın dönemde yaşadığımız büyük salgınının etkileri de göz önünde bulundurularak salgın hastalıkların önlenmesinden birinci derece sorumlu olan idareler tarafından gerekli tedbirler alınmalıdır. Bu kapsamda Türk idaresi de siyasal ve yönetsel örgütlenmelerini gözden geçirmeli ve güncel bir salgın ihtimaline karşı alınacak tedbirlerin hukuka uygunluğunun sağlanabilmesi için gerekli yasal düzenlemeleri yapmalıdır. İdarenin salgın hastalıklarla mücadele amacıyla alabileceği tedbirlerin temel hak ve özgürlükler üzerindeki yansımaları dikkate alındığında bu husus zorunludur. Salgın hastalıklarla mücadele amacıyla idarece alınan tedbirler ne kadar gerekli olursa olsun söz konusu tedbirlerin yetkisiz makamlarca alınması ya da yasal dayanağının bulunmaması halinde yapılan işlemler ve alınan tedbirler hukuka uygun olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
The negative change and spread of societies has become a common problem of the whole world with the scope of globalization. The closest example of this situation is the epidemic outbreak that started in China and spread all over the world. Thanks to the successful transmission studies, the fact that the temperature of the virus is felt as much as before and the distribution of these situations does not mean that the source viruses will disappear. Learning the necessary information by the administrations that are primarily responsible for the fact that viruses will disappear or not and the effects of the recent major pandemic are taken into account. The political and administrative organizations of the Turkish administration should be reviewed and the necessary legal regulations should be made to ensure that the necessary legal regulations are taken against this potential possibility. It is imperative to take into account the effects on fundamental rights and freedoms of the methods that the administration can take to combat corruption. No matter how necessary it is obtained by the administration for the purpose of combating the pandemic distribution, if the transaction in question is collected by unauthorized authorities or does not have a legal basis, the transactions carried out and the results will not be in accordance with the law.