COVID-19 salgını sürecinde idarenin ve sağlık çalışanlarının karşılıklı sorumlulukları
Responsibilities of the administration and healthcare professionals during the COVID-19 outbreak
  1. Tez No: 730703
  2. Yazar: NECMİYE MAZLUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYDİ KAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Law, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
İdarenin sorumluluğu ilkesi, kamu hizmetinin sunumunda ortaya çıkan zararın idarece karşılanması ile ilgilidir. Bu sorumluluk, bir kamu hizmeti olan sağlık hizmeti açısından önemlidir. Sağlık hizmetinin sunumunda idarenin kusurlu veya kusursuz ise bu kusurdan kaynaklı bireylerin zarara uğramışsa, zararın idare tarafından tazmin edilmesi gerekmektedir. Sağlık hizmetinin önemi daha çok salgın hastalıklarda ortaya çıkmaktadır. Tüm dünyada hızla yayılan ve yeni tip bir virüs olan Covid-19 salgını ile mücadelede, Türkiye'de alınan tedbirler ve bu tedbirlerin hukuka uygunluğu tartışma konusu olmuştur. Salgının önlenmesi için idare tarafından alınan tedbirler, genel sağlığı koruma amacı ve kamu yararı gütse de güncel olmayan mevzuata veya genelgelere dayanarak kişilerin temel hak ve hürriyetleri kısıtlanmıştır. Çalışmamızda salgının önlenmesi için alınan tedbirlerin ve kısıtlanan hakların hukukiliği tartışılmış ve salgın hastalık sebebiyle ileride doğabilecek zararlar açısından idarenin sorumluluğu ele alınmıştır. Bu durum, sağlık hizmetinin sunumunda hayati öneme sahip sağlık çalışanlarının hem hastalara hem de idareye karşı sorumluluğunu içermektedir. Ayrıca çalışmamızda idarenin hastalara ve sağlık çalışanlarına karşı sorumluluğuna da değinilmiştir. Çalışmamızın amacı, salgın hastalıklar ile mücadele için sağlık çalışanlarının temel hak ve hürriyetlerinin kısıtlanmasındaki tartışmalara değinmek, salgın hastalıklara yönelik yeni bir kanunun çıkarılmasının önemine vurgu yapmak, muhtemel çıkacak bir salgın hastalık sebebiyle idarenin ve sağlık çalışanlarının daha fazla zarara uğramaması için farkındalık yaratmaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
The principle of responsibility of the administration is related to the compensation of the damage caused by the provision of the public service by the administration. This responsibility is important in terms of health service, which is a public service. If the administration is faulty or faultless in the provision of health service and if individuals have suffered damage due to this defect, the damage must be compensated by the administration. The importance of health care emerges more in epidemic diseases. In the fight against the Covid-19 epidemic, which is a new type of virus that spreads rapidly all over the world, the measures taken in Turkey and the legality of these measures have been the subject of discussion. Although the measures taken by the administration to prevent the epidemic are for the purpose of protecting general health and for the public interest, fundamental rights and freedoms of individuals have been restricted based on outdated legislation or circulars. In our study, the legality of the measures taken to prevent the epidemic and the restricted rights were discussed and the responsibility of the administration in terms of future damages due to the epidemic was discussed. This includes the responsibility of healthcare professionals, who have vital importance in the delivery of healthcare services, to both patients and the administration. In addition, in our study, the responsibility of the administration to patients and health workers was also mentioned. The aim of our study is to touch on the debates on the restriction of the fundamental rights and freedoms of health workers in order to combat epidemics, to emphasize the importance of enacting a new law against epidemics, to try to raise awareness so that the administration and health workers do not suffer further damage due to a possible epidemic.