Determination the effects of IL-6 cytokine pathway on the chordoma pathophysiology
IL-6 sitokin yolağının kordoma patofizyolojisine olan etkilerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 853513
  2. Yazar: MELİKE BAYINDIR BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Biotechnology, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kordomalar, kafa tabanı ve omurgayı etkileyen nadir agresif primer kemik tümörleridir. Progresyonu önlemek ve tedavi etmek için mevcut sınırlı seçenekler göz önüne alındığında, yeni tedavilerin geliştirilmesine ihtiyaç vardır. İnterlökin-6, hücre proliferasyonu/farklılaşması sürecine katılan güçlü, pleiotropik, inflamatuar bir sitokindir. IL-6 sinyalizasyonunun birçok kanser üzerinde araştırılmasına rağmen kordomadaki işlevi henüz aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada, diğer kanser türlerinde karsinogenezi doğrudan etkilediği tespit edilen IL-6 sinyal yolağının kordomalar üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Reseptörün hedeflenmesi için CRISPR/Cas9 aracılı silme, shRNA aracılı susturma ve Tocilizumab aracılı inhibisyon yöntemleri kullanılmıştır. Bu yöntemler arasından shRNA aracılı strateji, stabil IL-6R susturulmuş JHC7 ve MUG-Chor1 hücre hatları oluşturmak için etkili olmuştur. Susturulmuş IL-6R ifadesinin kordomalar üzerindeki fonksiyonel etkisini belirlemek üzere invazyon, göç, CSC ve EMT kapasitesi ve küre oluşturma potansiyeli incelenmiştir. Tüm transkriptom analizi yapılarak, IL-6R susturulmuş hücrelerde diferansiyel olarak ifade edilen genler ve ilgili yolaklar tanımlanmıştır. Bulgular IL-6 sinyalinin kordomalarda agresifliği desteklediğini ve IL-6R'nin susturulmasının bu hücrelerin invazyon ve migrasyon kapasitelerini azalttığını göstermiştir. Fonksiyonel zenginleştirme analizleri, kontrol hücrelerine kıyasla IL-6R susturulmuş kordomalarda etkilenen yolakları ve genleri tanımlamış, 3 artmış ve 2 azalmış aday gen ortaya çıkarmıştır. Ek olarak, DAVID veri tabanı ile yapılan analiz, IL-6R ekspresyonunun susturulması üzerine her iki hücre hattında da Hippo sinyal yolunun ekspresyonunda önemli bir artış olduğunu göstermiştir. Bu tez çalışması, kordomada IL-6 sinyal yolağının işlevsel ve transkriptomik bir araştırmasını yaparak potansiyel aday genlerin ve yolakların tanımlanmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Chordomas are rare aggressive primary bone tumors affecting the skull base and spine. Given the limited options available to prevent and treat progression, there remains an urgent need to develop novel therapies to improve clinical outcomes. IL-6 is a potent, pleiotropic, inflammatory cytokine that involved in cell proliferation and differentiation. Although IL-6 signaling has been investigated in many cancers, its function in chordoma has not yet been elucidated. This study investigated the effects of the IL-6 signaling pathway on chordomas, which has been found to affect carcinogenesis in other types of cancer directly. The IL-6 receptor was targeted using CRISPR/Cas9-mediated knock-out, shRNA-mediated knock-down, and Tocilizumab-mediated inhibition in two different chordoma cell lines. Among these methods, the shRNA-mediated strategy was efficient to generate IL-6R silenced chordoma cell lines. Accordingly, stable IL-6R silenced JHC7 and MUG-Chor1 cell lines were generated. The functional effects of IL-6R silencing on chordomas were investigated by evaluating invasion, migration, CSC, EMT, and sphere-formation abilities. By performing whole transcriptome analysis, differentially expressed genes and related pathways in IL-6R silenced cells were identified. The findings indicated that IL-6 signaling promotes aggressiveness in chordomas, and silencing IL-6R reduced invasion and migration capacities of these cells. Functional enrichment analyses identified pathways and genes affected in IL-6R silenced chordomas compared to control cells, revealing 3 increased and 2 decreased candidate genes. Additionally, analysis with the DAVID database showed a significant increase in the expression of the Hippo signaling pathway in both cell lines upon silencing IL-6R expression. In conclusion, this dissertation contributes to the identification of potential candidate genes and pathways by conducting a functional and transcriptomic investigation of the IL-6 signaling pathway in chordoma.