Computer aided design and analysis, and experimental validation of medical ambulance main stretcher fixation system resilient to high severity crash loading
Yüksek şiddetli çarpışma yüklemesine dayanıklı medikal ambulans ana sedye sabitleme sisteminin bilgisayar destekli tasarımı, analizi ve deneysel doğrulanması
  1. Tez No: 853526
  2. Yazar: BATUHAN GÜRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İLHAN GÖKLER, DOÇ. DR. VOLKAN ESAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
CEN 1789 ve TS EN 1789 Yol Ambulansı Güvenlik Yönetmeliği'ne göre Avrupa ülkeleri ve Türkiye'de kızak testlerinde 5 yönde (ön, arka, sağ, sol ve dikey) 10 g ivme değeri uygulanmaktadır. Ancak ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda'daki yönetmeliklere göre kızak testlerinde 4 yönde (ön, arka, sağ ve sol) daha yüksek ivme değerleri uygulanmaktadır. Öte yandan, ambulans sürücüleri trafik kurallarına ve hız sınırlarına uymayabilir. Ambulansların karıştığı trafik kazalarının çoğu yüksek hız ve trafik ışığı ihlallerinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, Avrupa ülkeleri ve Türkiye'deki test koşullarının önümüzdeki yıllarda daha zorlu hale gelmesi beklenmektedir. Bu tez çalışmasında, 5 yönde (önden, arkadan, sağdan, soldan ve dikey) 27 g'ye dayanıklı yeni bir sedye sabitleme sistemi geliştirilmiştir. Dünyada hiçbir ambulans ana sedyesi bu kadar yüksek ivme yüklemesine dayanamayacağından, yeni sedye sabitleme sisteminin kızak testleri için ambulans ana sedyesi ve hastanın toplam kütlesini simüle eden bir temsili sedye de tasarlanmıştır. Sedye sabitleme sistemi ve temsili sedye için Sonlu Elemanlar Analizi (SEA) gerçekleştirilmiştir. ODTÜ-BİLTIR Merkezi Araç Güvenliği Birimi'nde 5 yönde kızak testleri gerçekleştirilmiştir. FEA tahminleri kızak testi sonuçları ile karşılaştırılmış ve aralarında iyi bir uyuşmanın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
According to CEN 1789 and TS EN 1789 Road Ambulance Safety Regulations, a 10 g acceleration value in 5 directions (i.e., front, rear, right, left, and vertical) is applied in the sled tests in European countries and Turkey. However, higher acceleration values in 4 directions (i.e., front, rear, right, and left) are applied in sled tests according to USA, Australia, and New Zealand regulations. On the other hand, drivers of ambulances may not obey traffic rules and speed limits. Most traffic accidents involving ambulances are due to high speed and traffic light violations. Therefore, the test conditions in European countries and Turkey are expected to become more challenging in the coming years. In this thesis study, a novel stretcher fixation system resilient to 27 g in 5 directions (i.e., front, rear, right, left, and vertical) has been developed. Since no ambulance main stretcher in the world can withstand such a high acceleration loading value, a surrogate stretcher simulating the total mass of the ambulance main stretcher and patient has also been designed for the sled tests of the novel stretcher fixation system. Finite Element Analysis (FEA) has been performed for the stretcher fixation system and the surrogate stretcher. The sled tests in 5 directions have been conducted at METU-BILTIR Centre Vehicle Safety Unit. The FEA predictions are compared with the sled test results, and good agreement is observed between them.