Efficiency of structurally integrated surface articulation(sisa) panels for structural engineering applications
Yapısal olarak entegre edı̇lmı̇ş yüzey eklemlı̇ (sısa) panellerı̇n yapı mühendı̇slı̇ğı̇ uygulamaları ı̇çı̇n verı̇mlı̇lı̇ğı̇
- Tez No: 853527
- Danışmanlar: PROF. DR. FOUAD H. FOUAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Alabama at Birmingham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Yapı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu projenin amacı, binalar için dış paneller ve yapı mühendisliği uygulamaları için güneş panelleri gibi çok çeşitli özel ve çok amaçlı işlevleri kapsüllemek için yeni geliştirilen yapısal olarak entegre yüzey eklemleme (SISA) bina sisteminin verimliliğini araştırmaktır. SISA, dahili olarak bir“tel çerçeve”uzay çerçeve yapısı tarafından desteklenen 3 alanlı, dinamik olarak yapılandırılmış, geometrik olarak yenilenmesi gereken yüzey panellerinden oluşan modüler bir sistemdir. Bu farklı yöntemlere uygun artikülasyonlar bir elemandan diğerine değişecektir. Yüzey artikülasyonunun geliştirilmesi, özellikle mimari mühendislik sistemleri için yeni nesil çerçeve teknikleri üzerine devam eden araştırmalarda verimli bir şekilde gelişen bir konudur. Bu araştırma, dış mafsallı yüzey panelleri ile iç mekan çerçevesi arasındaki kompozit eylem yoluyla yapısal özellikleri geliştirmek için belirli bir panel konfigürasyonunun verimliliğini araştırmaktadır. Mimari tasarım sadece bir malzeme meselesi değil, aynı zamanda bina yüzeyindeki ekipmanların özenli bağlantılarıdır. Proje, mimari mühendisliğin optimum büyük ölçekli yapısal verimliliği için tetrahedral ve dışbükey poligonal yüzler gibi çeşitli 3 uzay polihedron ve bal peteği konfigürasyon modülleriyle birlikte sac metal ve akıllı cam, plastik (yani sert yapısal köpüğe tutturulmuş sac plastik) yüzey panellerini incelemektedir. Proje, aynı zamanda mimari geliştirme sürecinin geçmişine de değinmekte ve SISA tarafından tasarlanan bazı örneklere yer vermektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this project is to investigate the efficiency of a newly developed structurally integrated surface articulation (SISA) building system for encapsulating an extensive range of specific and multi-purpose functions such as exterior panels for buildings and solar panels for structural engineering applications. SISA is a modular system, consisting of a 3-space, dynamically configured, geometrically need renewal surface panels that are internally supported by a“wire-frame”space frame structure. The appropriate articulations to these different methods will vary from one element to another. Surface articulation development is an efficiently developing issue, especially in continuing research on new generational frame techniques for architectural engineering systems. This research investigates the efficiency of a given panel configuration for enhancing the structural properties through composite action between the outer articulated surface panels and the internal space frame. Architectural design is not only an issue of materials but also the attentive connections of equipment on the surface of the building. The project examines surface panels made of sheet metal and smart glass, plastic (i.e., sheet plastic attached to rigid structural foam) in combination with a variety of 3-space polyhedron and honeycomb configuration modules such as tetrahedral and convex polygonal faces for the optimal large-scale structural efficiency of architectural engineering. The project also addresses the history of architectural development process background and gives some examples designed by SISA.