K12 öğrencilerin İngilizce konuşma becerilerinin uzaktan eğitim ile geliştirilmesi
Developing the English speaking skills of K12 students through distance education
  1. Tez No: 853534
  2. Yazar: SEDA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KAYABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez, Türkiye'deki K12 öğrencilerinin, yaygın olarak sunulan İngilizce eğitimine rağmen, konuşma becerilerinin neden istenilen düzeylere ulaşamadığını incelemekte ve uzaktan eğitim yoluyla bu sorunun nasıl çözülebileceğini araştırmaktadır. Çalışma, Tasarım Odaklı Düşünme yaklaşımı çerçevesinde, nicel ve nitel verilerin bir arada değerlendirildiği sıralı açıklayıcı bir araştırma deseni kullanılarak yapılandırılmıştır. Araştırmanın örneklemi, 391 öğrenci ve 106 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırma sürecinde öncelikle katılımcıların İngilizce konuşma becerilerine yönelik tutumları ölçülmüş ve demografik bilgileri toplanmıştır. Ardından bu veriler ışığında, K12 öğrencilerinin İngilizce konuşma becerilerini geliştirmeyi amaçlayan bir çevrimiçi e-öğrenme platformu (e-ders) tasarlanarak katılımcıların kullanımına sunulmuştur. Bu süreçte, Öğrenme Yönetim Sisteminden (ÖYS) elde edilen verilerle katılımcıların eğitim performansları analiz edilmiş ve e-ders hakkındaki görüşleri toplanmıştır. Elde edilen bulgular, uzaktan eğitimin K12 öğrencilerinin İngilizce konuşma becerilerinin geliştirilmesine etkisi bağlamında değerlendirilmiştir. Çalışmada ulaşılan sonuçlar, K12 öğrencilerinin İngilizce konuşma becerilerinin uzaktan eğitimle nasıl geliştirilebileceğine dair değerli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis delves into the reasons why K12 students in Turkey have not been able to reach the desired proficiency levels in English speaking skills, despite the widespread availability of English language instruction, and it examines how distance education could potentially resolve this issue. The study employs a sequential explanatory research design that incorporates both quantitative and qualitative data within the Design Thinking framework. The research sample comprises 391 students and 106 teachers. The initial phase of the research involved measuring participants' attitudes towards English speaking skills and gathering their demographic information. Subsequently, an e-learning platform specifically designed for distance education was developed to enhance the English speaking skills of K12 students, based on the data collected. Throughout this process, the educational performance of participants was analyzed using data obtained from the Learning Management System (LMS), and their perspectives on the e-learning platform were collected. The conclusions drawn from the study critically assess the role of distance education in improving the English speaking skills of K12 students and offer significant insights into how these skills can be effectively developed through distance learning methodologies.