Gastronomi kimliği unsurlarının geliştirilmesi ve coğrafi bilgi sistemleri destekli bir model
Development of gastronomy identity elements and a model with support of geographical information systems
  1. Tez No: 853535
  2. Yazar: GÖKHAN ERŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ RAFET YÜNCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kimlik, toplumları birbirinden ayıran, topluma benlik özelliğini kazandıran ve“biz”duygusunu oluşturan bir olgudur. Kimlik kapsamında ele alınabilecek kültürel kimlik ise gelenekler, görenekler, el sanatları ve toplumun yeme içme kültürünü kapsamaktadır. Bu bağlamda her mutfağın, sahip olduğu kendine özgü belirleyici ve ayırt edici özellikleri gastronomik kimliği meydana getirir. Özü itibari ile gastronomik kimlik; topluma eşi benzeri olmayan ve zaman içerisinde toplumsal simge haline dönüşen bir gastronomiye sahip olma imkânı verir. Gastronomik kimliğe dair yerli ve yabancı literatür incelendiğinde yapılan ilk çalışmalar çok yakın bir tarihte yapılmış olmamasına rağmen gastronomi ve kimlik ilişkisi günümüzde yerli literatürde giderek ilgi gören bir konu haline gelmeye başlamıştır. Konuyla ilgili yapılan akademik çalışmalar gastronomik kimliğin ne olduğu, hangi unsurların gastronomik kimliği oluşturabileceği gibi temaları ele almış fakat kapsamlı ve sınırları belli olan, uygulamaya dönük bir yöntem ortaya konamamıştır. Gerçekleştirilen bu çalışmaların çoğu da yeni bir şey ortaya koymaktan ziyade birbirini tamamlar nitelikte, bir birinin devamı olan çalışmalardır. Konuyla ilgili ilk kavramsal model Harrington tarafından ortaya konmuştur. Araştırmacı gastronomik kimlik oluşturan unsurları kavramsal bir model ile açıklamaya çalışmış fakat uygulamaya dönük bir çalışma gerçekleştirilmemiştir. Bu çalışma ile detaylı, kapsamlı ve uygulamaya yönelik gastronomi kimlik unsurlarının yer aldığı bir model geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Identity is a phenomenon that distinguishes societies from each other, gives society its identity and creates the feeling of“we”. Cultural identity, which can be considered within the scope of identity, includes traditions, customs, handicrafts and the eating and drinking culture of the society. In this context, the distinctive and distinctive features of each cuisine create its gastronomic identity. In essence, gastronomy identity; It gives the society the opportunity to have a gastronomy that is unique and has become a social symbol over time. When the domestic and foreign literature on gastronomy identity is examined, although the first studies were not done very recently, the relationship between gastronomy and identity has started to become a subject of increasing interest in the domestic literature today. Academic studies on the subject have discussed themes such as what gastronomy identity is and which elements can form gastronomy identity, but a comprehensive and practical method with clear boundaries has not been put forward. Most of these studies are complementary to each other and are continuations of each other, rather than presenting anything new. The first conceptual model on the subject was put forward by Harrington. The researcher tried to explain the elements that make up the gastronomy identity with a conceptual model, but no practical study was carried out. With this study, a model that includes detailed, comprehensive and practical gastronomy identity elements has been developed.