Van'daki yöresel restoranlarda hizmet kalitesi ve algılanan otantikliğin gastronomik deneyime etkisi
The impact of service quality and perceived authenticity on the gastronomic experience in local restaurants in Van
  1. Tez No: 1019292
  2. Yazar: SOHBET BARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL GEÇGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Van ilindeki yöresel restoranlarda hizmet kalitesi, algılanan otantiklik ve gastronomik deneyim arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Son yıllarda gastronomi turizmine yönelik ilginin artmasıyla birlikte yöresel restoranlar, yalnızca yiyecek ve içecek sunan işletmeler olmanın ötesine geçerek kültürel kimliği ve otantik deneyimleri ziyaretçilere aktaran önemli mekânlar haline gelmiştir. Bu doğrultuda hizmet kalitesi ve algılanan otantiklik unsurlarının gastronomik deneyim üzerindeki etkisinin belirlenmesi önemli görülmektedir. Literatürde bu değişkenlerin farklı çalışmalarda ele alındığı görülmekle birlikte, Van'daki yöresel restoranlar özelinde bütüncül biçimde incelendiği çalışmaların sınırlı olduğu dikkat çekmektedir. Araştırmanın evrenini Van ilinde faaliyet gösteren yöresel restoranların müşterileri oluşturmaktadır. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi kullanılmış ve çalışma, 2026 yılı içerisinde Van il merkezindeki yöresel restoranlarda yemek yiyen 18 yaş ve üzeri 432 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler anket tekniği ile toplanmış ve SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada frekans analizi, güvenilirlik analizi, faktör analizi, bağımsız örneklem t-testi, ANOVA, korelasyon ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda hizmet kalitesi ile algılanan otantikliğin gastronomik deneyim üzerinde pozitif ve anlamlı etkisinin bulunduğu belirlenmiştir. Ayrıca hizmet kalitesinin geleneksel kalite, deneyimsel kalite ve imaj kalitesi boyutlarının; algılanan otantikliğin ise varoluşsal, nesnel ve yapısal otantiklik boyutlarının gastronomik deneyim üzerinde anlamlı etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında bazı demografik değişkenlere göre hizmet kalitesi ve otantiklik algılarında anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda yöresel restoranlarda sunulan hizmet kalitesi ve otantik unsurların gastronomik deneyimin oluşumunda önemli rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between service quality, perceived authenticity, and gastronomic experience in local restaurants in Van province. In recent years, with the increasing interest in gastronomy tourism, local restaurants have become important venues that reflect cultural identity and provide authentic experiences to visitors, rather than merely offering food and beverage services. In this context, determining the effects of service quality and perceived authenticity on gastronomic experience is considered important. Although these variables have been addressed in different studies in the literature, it is noteworthy that studies examining them holistically in the context of local restaurants in Van are limited. The population of the study consists of customers of local restaurants operating in Van province. Convenience sampling method was used in the research, and the study was conducted with 432 participants aged 18 and over who dined at local restaurants in Van city center in 2026. The data were collected through a questionnaire technique and analyzed using the SPSS package program. Frequency analysis, reliability analysis, factor analysis, independent samples t-test, ANOVA, correlation, and regression analyses were employed in the study. The findings revealed that service quality and perceived authenticity had a positive and significant effect on gastronomic experience. In addition, the traditional quality, experiential quality, and image quality dimensions of service quality, as well as the existential, objective, and constructive authenticity dimensions of perceived authenticity, were found to have significant effects on gastronomic experience. Furthermore, significant differences were identified in service quality and authenticity perceptions according to certain demographic variables. Based on the findings obtained, it was concluded that the service quality and authentic elements offered in local restaurants play an important role in the formation of gastronomic experience.