Diyetisyenlerin mesleğin içinde bulundukları süreç ile gelecekte mesleğe yönelik düşüncelerinin değerlendirilmesi ve diyetisyenlik mesleğine yönelik iyileştirici ve geliştirici politikaların oluşturulması
Evaluation of the process in which dietitians are in the profession and their thoughts about the profession in the future, and the creation of curative and developmental policies for the dietitian profession
- Tez No: 853538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Amaç: Bu çalışmada, diyetisyenlerin, mesleğin içinde bulunduğu süreç ile gelecekte mesleğe yönelik düşüncelerinin değerlendirilmesi ve diyetisyenlik mesleğine yönelik iyileştirici ve geliştirici politikaların oluşturulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Betimsel olarak hazırlanan bu çalışmada katılımcılara; sosyodemografik özellikler, mesleğin günümüzdeki ve gelecekteki süreci, gelecekte mesleği geliştirmeye dair öneriler içeren anket soruları iletilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi SPSS v26 (IBM Inc., Chicago, IL, USA) istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan 400 diyetisyenin 26'sı erkek; 374'ü kadın olup yaş ortalaması 26,42±5,48'dir. BKİ değerlendirmesine göre katılımcıların %13,3 kadarı zayıf, %77,5 kadarı normal, %7,2 kadarı preobez ve %2,0 kadarı obez sınıflandırmasındadır. Katılımcıların %52,0'si meslekte 1-5 yıl arası kadar görev yapmaktadır ve yine aynı oranda katılımcı hizmetini online danışmanlık vererek sunmaktadır. Kadın katılımcıların %87,7'si ve erkek katılımcıların tamamı, diyetisyenin kimliği konusunda halkın yeterli bilgi sahibi olduğunu düşünmemektedir. Diyetisyen istihdamının yeterli olduğunu düşünme durumunda; kadın diyetisyenlerin %95,5'i ve erkek diyetisyenlerin %92,4'ü hayır yanıtını vermiştir. Erkek diyetisyenlerin %65,4'ü, kadın diyetisyenlerin %70,3' ü diyetisyen olarak yurtdışında çalışmayı istemektedir. Bunun nedeni olarak çoğunlukla, yurtdışında diyetisyen olarak daha iyi çalışma koşullarının sağlandığını belirtmişlerdir. Erkek diyetisyenlerin %53,8'i, kadın diyetisyenlerin %58,0'i gelecekte yeterli diyetisyen istihdamına ulaşılabileceğini düşünmemektedir. Erkek diyetisyenlerin %50,0 kadarı ile kadın diyetisyenlerin %51,6 kadarı çalışma koşullarının ileride düzeltilebileceğini düşünmemektedir. Diyetisyenler odasının kurulması ve diyetisyenlik meslek politikalarında sağlık bakanlığı ile aktif ilişki içerisinde bulunulması önerisi, erkek diyetisyenlerin %76,9'u ile kadın diyetisyenlerin %84'ü tarafından önerilmektedir. Sonuç: Ülkemiz diyetisyenlerinin, içinde bulunduğumuz süreçte koşullardan memnun olmadıkları ve gelecekte de mevcut olumsuz koşulların devam edeceğini düşündükleri sonucuna ulaşılmıştır. Mesleğin iyileştirilmesine ve geliştirilmesine yönelik öneriler uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The present study evaluated the thoughts of dietitians about the current process of the profession and the future of the profession and to formulate remedial and developmental policies for the dietetics profession. Materials and Method: In this descriptive study, the participants were asked a questionnaire including sociodemographic characteristics, current and future process of the profession, and suggestions for improving the profession in the future. Data were evaluated using the statistical package program SPSS v26 (IBM Inc., Chicago, IL, USA). Results: Of the 400 dietitians who were part of the study, 26 were male and 374 were female, with a mean age of 26.42±5.48 years. According to the BMI assessment, 13.3% of the participants were classified as underweight, 77.5% as normal weight, 7.2% as pre-obese and 2.0% as obese. 52.0% of participants have been in the profession for 1-5 years and the same percentage of participants provide online counselling services. 87.7% of female and 87.7% of male respondents do not think that the public has enough information about the identity of the dietitian. When asked if they thought there was enough work for dietitians, 95.5% of female dietitians and 92.4% of male dietitians answered no. 65.4% of male dietitians and 70.3% of female dietitians would like to work abroad as a dietitian. The most common reason given was that they would have better working conditions as a dietitian abroad. 53.8% of male dietitians and 58.0% of female dietitians do not believe that there will be enough jobs for dietitians in the future. 50.0% of male dietitians and 51.6% of female dietitians do not believe that working conditions can be improved in the future. The proposal to establish a dietitians' chamber and an active relationship with the Ministry of Health in the field of dietetic professional policy is recommended by 76.9% of male dietitians and 84% of female dietitians. Conclusion: It was concluded that dietitians in our country are not satisfied with the current conditions and think that the current negative conditions will continue in the future. Recommendations for the improvement and development of the profession should be implemented.