Aqrar senaye müessiseleri fealiyetinin iqtisadi semereliliyinin yükseldilmesi istiqametleri
Tarımsal sanayi işletmelerinin faaliyetinde ekonomik verimliliği artırmanın yolları
- Tez No: 853541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN XURŞUDOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gence Devlet Üniversitesi (Ganja State University)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Piyasa ekonomisinde ekonomik faaliyetin verimliliğinin istatistiksel olarak incelenmesi büyük önem taşımaktadır.“Ekonomik verim”ve“ekonomik verimlilik”aynı kavramın iki kolunu yansıtan ibarelerdir.“Verim”kavramı eylem, sonuç anlamına gelse de“verimlilik”kavramı“sonuç veren, üretken, önemli”anlamında kullanılmaktadır. Ekonomik verim, onun elde edilmesi için harcanan maliyetler ve kaynaklar pahasına artabilir veya azalabilir. Verimliliği artırmanın amacı, ek maliyetler olmadan ek verimlilik elde etmektir. Ek verimlilik, kaynakların ve cari maliyetlerin tasarruflu kullanılması sonucu elde edilir. Verimlilik kriterlerinin ve göstergelerinin belirlenmesi, verimliliğin doğru bir şekilde değerlendirilmesi ve verimlilik muhasebesi için büyük önem arz eder. Kriter değerlendirme ölçüsü, değerlendirmenin ana ilkesidir ve olayı rakamlarla karakterize eder, nicelik bakımından belirlendiğini gösterir. Ekonominin verimlilik kriteri, farklı ekonomik sistemlerde farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Bir piyasa ekonomisinde, verimlilik kavramı, piyasaların kaynakları ne kadar iyi konumlandırdığını değerlendirmek için bir kriter olarak kullanılır. Tüm sistemler, ayrı-ayrı elementlerin önem derecesine göre sınıflandırılmasını, aralarındaki bağlantının belirlenmesini ve aralarında neden-sonuç ilişkilerinin durumunun değerlendirilmesini hedefler. Bu aynı zamanda bir bütün olarak verimlilik göstergeleri sistemi için de geçerlidir. Yukarıda belirtilen hususlar, ekonomik verimliliği istatistiksel bir bakış açısıyla incelemenin önemini vurgulamaktadır. Bu bağlamda, tez konusunun güncel olduğunu ve tezin günümüz gereksinimlerine yönelik bir çalışma olduğunu söylemek mümkündür. Araştırmanın temel amacı, üretimin ekonomik verimliliğini farklı ekonomik biçimlerde istatistiksel olarak incelemek ve değerlendirmektir. Amaca bağlı olarak, araştırmanın ana görevleri şunlardır: Üretimin ekonomik verimliliğine ilişkin teorik ve metodolojik konularını araştırmak; Üretimin ekonomik verimliliğini etkileyen faktörleri sınıflandırmak; Ekonomik verimlilik düzeyini yansıtan bir gösterge sistemi geliştirmek; Üretim verimliliğinin düzeyini ve dinamiklerini incelemek; Çeşitli faktörlerin (canlı iş gücü, maddileşmiş işçilik, malzeme, temel kaynak, işçilik maliyetleri) üretim verimliliğini artırma üzerindeki etkisini ve önemini belirlemek; Üretim verimliliğini artırmak için yeni kaynaklar keşfetmek. Araştırmanın bilimsel yeniliği şunlardır: Üretimin ekonomik verimliliğinin istatistiksel açıdan öğrenilmesinin önemi ile ilgili bilgiler sunulmuştur; Tarım sektöründe üretimin ekonomik verimliliğinin çağdaş durumunun istatistiksel analizi gösterilmiştir; Ekonomik verimliliğin artırılmasının tarımsal üretim üzerindeki etkisinin istatistiksel analizi yapılmıştır; Tarım sektöründe üretimin ekonomik verimliliğinin tahmini çalışmaları yapılarak gösterilmiştir. Tezin bilgi tabanı, Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet İstatistik Kurumunun yıllık raporlarından, internet kaynaklarından, kitle iletişim araçları materyallerinden ve ayrıca çeşitli yazarların bilimsel araştırmalarından oluşmaktadır. Araştırmada tablo, grafik, indeks, dinamik dizilerin analizi, orta ve izafi miktar yöntemi vb. istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Araştırma“Tez – Giriş, 2 Bölüm, Sonuç ve Kaynakça”bölümlerinden oluşmaktadır, çalışmanın toplam sayfa sayısı 85'dir. Kaynakçada 25 adet edebi eser adı belirtilmiştir. Tezin ilk bölümü“Üretimin ekonomik verimliliğine ilişkin teorik-metodolojik konular ve onun istatistiksel açıdan öğrenilmesinin gerekliliği”başlığı altında sunulmuştur. Bu bölümde, üretimin ekonomik verimliliğine ilişkin teorik ve metodolojik konular incelenmiş, üretimin ekonomik verimliliğini etkileyen faktörlerin etkisi sınıflandırılmış, üretimin ekonomik verimliliğinin istatistiksel açıdan öğrenilmesinin gerekliliği ve önemi belirlenmiş ve çeşitli ekonomi biçimlerinde üretimin ekonomik verimliliğinin istatistiksel göstergelerinin hesaplanması çalışmaları yapılmıştır. Tezin ikinci bölümü“Tarım sektöründe üretimin ekonomik verimliliğinin istatistiksel analizinin yönleri”olarak adlandırılmaktadır. Bu bölümde, tarımda üretimin ekonomik verimliliğinin mevcut durumu ve ekonomik verimliliğinin artırılmasının tarımsal üretime etkisi istatistiksel olarak incelenmiş ve tarımda üretimin ekonomik verimliliğinin tahmin edilmesi çalışmaları sunulmuştur. Araştırmanın son bölümünde sonuç ve teklifler, ayrıca kaynakça yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In a market economy, statistical analysis of the efficiency of economic activity is of great importance. Economic efficiency and economic efficiency are phrases that reflect two branches of the same concept. Although the concept of efficiency means action and result, the concept of productivity is used in the sense of giving results, productive and important. Economic efficiency may increase or decrease at the expense of the costs and resources expended to achieve it. The goal of improving efficiency is to achieve additional efficiency without additional costs. Additional efficiency is achieved as a result of economical use of resources and current costs. Determining productivity criteria and indicators is of great importance for accurate evaluation of productivity and productivity accounting. The criterion evaluation measure is the main principle of evaluation and characterizes the event in numbers, showing that it is determined in terms of quantity. The efficiency criterion of the economy is evaluated in different ways in different economic systems. In a market economy, the concept of efficiency is used as a criterion to evaluate how well markets position resources. All systems aim at classifying individual elements according to their importance, determining the connection between them and assessing the state of cause-effect relationships between them. This also applies to the system of productivity indicators as a whole. The above-mentioned points highlight the importance of examining economic efficiency from a statistical perspective. In this context, it is possible to say that the thesis topic is current and that the thesis is a study that meets today's needs. The main purpose of the research is to statistically examine and evaluate the economic efficiency of production in different economic forms. Depending on the purpose, the main tasks of the research are: i. To investigate theoretical and methodological issues regarding the economic efficiency of production, ii. To classify the factors affecting the economic efficiency of production, iii. To develop an indicator system that reflects the level of economic efficiency, iv. To examine the level and dynamics of production efficiency, v. To determine the impact and importance of various factors (live workforce, materialized labor, materials, basic resources, labor costs) on increasing production efficiency, vi. Discovering new resources to increase production efficiency. The scientific novelty of the research are: i. Information on the importance of statistically learning the economic efficiency of production is presented, ii. Statistical analysis of the contemporary state of economic efficiency of production in the agricultural sector is shown, iii. Statistical analysis of the effect of increasing economic efficiency on agricultural production was made, iv. Estimation studies of the economic efficiency of production in the agricultural sector have been demonstrated. The knowledge base of the thesis consists of annual reports of the State Statistical Institute of the Republic of Azerbaijan, internet resources, mass media materials, as well as scientific research of various authors. Statistical methods such as tables, graphs, indexes, analysis of dynamic series, mean and relative quantity method were used in the research. The thesis consists of Introduction, 2 Chapters, Conclusion and Bibliography. The total number of pages of the study is 85. 25 literary works were used in the bibliography. The first part of the thesis is presented under the title“Theoretical-methodological issues regarding the economic efficiency of production and the necessity of learning it from a statistical perspective”. In this section, theoretical and methodological issues related to the economic efficiency of production have been examined, the effects of factors affecting the economic efficiency of production have been classified, the necessity and importance of statistically learning the economic efficiency of production has been determined, and the statistical indicators of the economic efficiency of production in various forms of economy have been studied. The second part of the thesis is called“Aspects of statistical analysis of economic efficiency of production in the agricultural sector”. In this section, the current status of the economic efficiency of production in agriculture and the effect of increasing economic efficiency on agricultural production are statistically examined, and studies on estimating the economic efficiency of production in agriculture are presented. In the last part of the research, conclusions and proposals, as well as a bibliography are included.