Beyin tümörlerinin görüntü transformatörleri ile tespiti ve bölütlenmesi
Detection of brain tumors with vision transformers and segmentation
- Tez No: 853553
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Beyin tümörleri insan sağlığını ciddi şekilde tehdit eden karmaşık patolojik durumlardır. Bu hastalığın tehlikeli doğası, erken teşhis ve etkili tedavinin önemini vurgulamaktadır. Bu bağlamda yapay zeka (AI) ve görüntü işlemenin (IP) sunduğu teknolojik yöntemler, beyin tümörlerinin tespitinde önemli gelişmeler sağlamıştır. Bu çalışmanın odak noktası, Görüntü Transofrmatörü (ViT) derin öğrenme modelinin beyin tümörü tespiti bağlamında potansiyelini değerlendirmektir. Beyin tümörlerinin tespiti, karmaşık MRI verilerinin hassas analizini gerektirir ve yapay zeka, bu zorluğun üstesinden gelmek için etkili bir araç olarak ortaya çıkmıştır. Büyük ölçekli görsel veri kümelerini işleyebilme yeteneği ve öğrenme kapasitesiyle öne çıkan Görüntü Transformatörü, öne çıkan bir yapay zeka modelidir. Bu çalışma, beyin tümörü tespiti bağlamında Görüntü Transformatörleri'nin potansiyelini değerlendirmek üzere tasarlanmıştır. Yaygın bir karşılaştırma MRI veri seti üzerindeki deneysel sonuçlar, ViT'nin geleneksel Evrişimsel Sinir Ağı (CNN) tabanlı algoritmalara karşı umut verici sonuçlar verdiğini ve hedef tümör tespit problemine iyi bir alternatif olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Brain tumors stand as complex pathological conditions posing serious threats to human health. The hazardous nature of this disease underscores the importance of early diagnosis and effective treatment. In this context, technological methods offered by artificial intelligence (AI) and image processing (IP), have made significant improvements in the detection of brain tumors. The focal point of this study is to assess the potential of the Vision Transformer (ViT) deep learning model in the context of brain tumor detection. The detection of brain tumors requires precise analysis of complex MRI data, and artificial intelligence has emerged as an effective tool to overcome this challenge. Vision Transformer, distinguished by its ability to process large-scale visual datasets and its learning capacity, is a prominent AI model. This study is designed to evaluate the potential of Vision Transformer in the context of brain tumor detection. Experimental results on a common MRI benchmark dataset show that ViT yields promising results against traditional CNNbased algorithms and it is a good alternative to target tumor detection problem.