Onlıne plansız satın almayı etkileyen faktörlerin uyaran-organizma-tepki 'Sor' modeli temelinde değerlendirilmesi
Evaluation of the factors affecting online impulse buying on the basis of stimulus-organism-response 'Sor' model
  1. Tez No: 853557
  2. Yazar: ÖZGE MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE OYMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İşletme, Public Relations, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte dijitalleşme ve iletişim teknolojilerinde yaşanan değişimler, rutin yaşamın her alanına etki etmektedir. Özellikle bu değişimlerden biri olarak internet teknolojileri, online siteler üzerinden gerçekleştirilen alışveriş olgusunu ön plana çekmektedir. Teknolojinin tüketicilere satın alma seçeneklerinde önemli fırsatlar sunduğu bu dönemde, online plansız satın alma davranışı e-ticarette önemli bir role sahip olmaktadır. Öyle ki, geleneksel mağaza ortamlarında olduğu gibi e-ticaret platformlarında da tüketicilerin online plansız satın alma davranışı, çeşitli disiplinlerde araştırmacılar ve uygulayıcılar tarafından artan bir ilgiyle takip edilmektedir. Bu tez çalışmasında online plansız satın alma sürecinde tüketicilerin web sitesi uyaranlarından nasıl etkilendiği ile alışveriş sırasında yaşadıkları hoşnutluk, uyarılma ve dürtüselliklerinin online plansız satın alma davranışları üzerindeki etkisi incelenmektedir. Çalışmada nicel araştırma yönteminin ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma modeli ise 704 kişinin verisi kullanılarak yapısal eşitlik modellemesi aracılığıyla test edilmiştir. Bulgular, uyarılma ve dürtüselliğin online plansız satın alma davranışı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu, ancak hoşnutluğun online plansız satın alma davranışı üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığını göstermektedir. Bu bağlamda online alışveriş sitelerinin tüketicilerde sosyal bulunuşluk ve televarlıklarını artıracak çözümler geliştirerek tüketicilerin uyarılma düzeylerini yükseltmeleri önerilmektedir. Böylelikle online plansız satın alma davranışının gerçekleşmesinde tüketicilerin dürtüselliklerinden yararlanılabilecek ve alışveriş için uyarılma düzeylerinin artırılması mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Today, with the advancement of technology, changes in digitalization and communication technologies affect every aspect of routine life. Especially as one of these changes, internet technologies bring the phenomenon of shopping through online sites to the fore. In this era of consumer empowerment, the ability to make purchases through digital platforms has become increasingly significant. As a result, researchers and practitioners from diverse fields are keenly interested in studying planned and impulsive buying behaviors in online and traditional retail settings. This thesis delves into the impact of website stimuli on consumers during online impulsive buying. Specifically, it explores how satisfaction, arousal, and impulsivity during shopping influence online impulse buying behavior. A quantitative research method utilizing a correlational survey model was employed to examine these factors. The research model was tested via structural equation modeling, with data collected from a sample of 704 consumers. The findings reveal that an individual's level of arousal and impulsivity has a significant effect on their online impulsive buying behavior, whereas pleasure does not have a significant effect. To address this, it is suggested that online retailers enhance customers' stimulation levels by creating solutions that boost their social presence and telepresence. In this way, they can leverage consumers' impulsiveness for online buying while simultaneously elevating their arousal levels for shopping.