Bir marka kent olarak Antalya: Yeni kentleşme pratiklerinin kent ve kentliler üzerindeki etkileri
Antalya as a brand city: The effects of new urbanization practices on the city and its citizens
- Tez No: 853561
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİR SUĞUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
Dünya hızla bir kent toplumu haline gelirken, şehirler küresel ekonomideki kıyasıya bir rekabetin öznesine dönüşmektedir. Bugün küresel sermaye, para ve turist akışlarını çekebilecek bir marka olma yolunda pek çok kent büyük dönüşümlere tabii tutulmaktadır. Bu bağlamda kent yöneticileri pastadan pay almak adına mega projelerle, lüks mekanlarla, eğlence merkezleriyle kentleri yeniden inşa etmekte, uluslararası organizasyonlarda boy göstermeye çabalamakta ve şehirlerini birer marka haline getirerek küresel rekabette öne çıkmayı arzulamaktadırlar. Öte yandan yeni kentleşme pratikleri soylulaştırma, damgalama, kent yoksulluğu, kaynakların israfı gibi problemler de beraberinde getirmekte ve sürdürülebilirlik krizlerinin kapısını aralamaktadır. Bu çalışmanın amacı da markalaşmayı hedefleyen yeni kentleşme pratiklerinin kentler ve kentliler üzerindeki etkilerini tartışmaktır. Antalya'da gerçekleştirilen araştırma, kentin önde gelen aktörleriyle ve markalaşma yolunda dönüşümü gündeme gelen bir Balbey Mahallesi'nin sakinleriyle gerçekleştirilecek derinlemesine görüşmelerden elde edilen verilerin karşılaştırılması üzerinden gerçekleştirilmektedir. Saha araştırmasının birinci bölümünde markalaşma yolunda atılan adımların detayları ve sonuçları üzerine tartışmalar yürütülmektedir. Balbey Mahallesi'ni konu alan ikinci safhada ise markanın coğrafyasında kalan bir çöküntü mahallesindeki gelişmelere odaklanılmaktadır. Küresel kentleşme modelinin Antalya özelinde kentlilerle karşılaşmasının örneği olan mahallenin çöküntü alanından tekrar değerlenmesine doğru gidişatın altında yatan dinamikler, dönüşüm sürecinin nitelikleri (emrivaki, müphem, güvensiz) ve kentin diğer aktörleriyle kurulan çatışmalı ilişkileri ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
As the world is rapidly becoming an urban society, cities are becoming the subject of fierce competition in the global economy. Today, many cities are undergoing major transformations to become a brand that can attract global flows of capital, money and tourists. In this sense, -in order to get a piece of the pie- city's major political actors are rebuilding cities with mega projects, luxury venues and entertainment centers, striving to appear in international organizations and aspiring to stand out in global competition by turning their cities into brands. On the other hand, new urbanization practices bring problems such as gentrification, stigmatization, urban poverty, and waste of resources and open the door to sustainability crises. The aim of this study is to discuss the effects of new urbanization practices aiming at branding on cities and city dwellers. The research, conducted in Antalya, is based on a comparison of the data obtained from in-depth interviews with the leading actors of the city and the residents of Balbey district which is subjected to unprecedented transformations towards branding. In the first part of the field research, discussions are held on the details and consequences of the steps taken towards branding. The second phase, which focuses on the Balbey District, focuses on the developments in a slum quarter within the geography of the brand. The dynamics underlying the transformation of the neighborhood, which is an example of the encounter of the global urbanization model with the urban residents in Antalya, from a slum area to its revaluation, the characteristics of the transformation process (fait accompli, ambiguous, insecure) and the conflicting relations established with other actors of the city are discussed.