Sosyal medyanın marka kent konumlandırmasındaki etkisi: Antalya-İzmir karşılaştırması
The effect of social media on brand city positioning: Comparison between Antalya and Izmir
- Tez No: 705022
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURETTİN MERT BATU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde kentler, daha fazla sayıda, daha fazla para harcayan kent ziyaretçisini ve ayrıca yüksek harcama yapacak yatırımı çekmek, daha kalifiye iş gücünü barındırmak için kurum markaları gibi yönetilebilmektedir. Kent markalarının yönetim süreci içerisinde önemli bir nokta olan kent tanıtımı tüm mecralarla birlikte yönetilmektedir. Çağımızda teknolojinin hızla gelişmesi ve buna bağlı olarak internet kullanım oranındaki hızlı artış olmasıyla tüketicinin çevrimiçi platformlarda aktifliği artış göstermiştir. Markalaşmış veya marka olmak isteyen kentlerin sosyal medya kullanma alışkanlarındaki hızlı ve olumlu değişim kent markası yönetimi açısından da vaz geçilmez olmuştur. Bu noktada sosyal medya araçlarından biri olan Instagram mecrası kent markası imajının ayırt edici özelliklerinden biridir. Bu bağlamda kent markası yönetimi sürecinde sosyal medyanın rolünü ortaya koyabilmek amacıyla Antalya'nın Instagram'daki temsilî hesabı“antalyabb”ile İzmir'in temsilî hesabı“izmirbuyuksehirbelediyesi”karşılaştırılmıştır. Çalışmada içerik analizi yöntem kullanılmış ve elde edilen verilerden yararlanarak kent markası yönetimi sürecinde kent markasının temsil edilmesinde sosyal medya mecralarından Instagram'ın pozitif etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, cities can be managed like corporate brands in order to attract more and more money spending city visitors, as well as to attract higher spending investment and to accommodate a more qualified workforce. City promotion, which is a an important point in the management process of city brands, is managed together with all channels. In our age, with the rapid development of technology and the rapid increase in the rate of internet usage, the activity of the consumer in online platforms has increased. The rapid and positive change in the social media usage habits of the cities that have become a brand or want to become a brand has also become indispensable in terms of city brand management. At this point, Instagram, one of the social media tools, is one of the distinguishing features of the city brand image. In this context, in order to reveal the role of social media in the city brand management process, Antalya's representative account on Instagram ''antalyabb'' and İzmir's representative account ''izmirbuyuksehirbelediyesi'' were compared. Content analysis method was used in the study and it was determined that Instagram, one of the social media channels, has a positive effect on the representation of the city brand in the city brand management process by using the data obtained.