Ortaokul işitme engelli kaynaştırma öğrencilerinin çarpma ve bölme işlemlerine yönelik problem çözme ve kurma süreçleri
Analysis of middle school deaf inclusive students' process of problem solving and posing based on multiplication and division operations
  1. Tez No: 853584
  2. Yazar: KÜBRA ERGENE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER YAVUZSOY KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu araştırma ortaokul sınıf düzeyindeki kaynaştırma eğitimi alan işitme engelli öğrencilerin çarpma ve bölme işlemlerine dayalı rutin problemleri çözme ve kurma süreçlerini ele almaktadır. Araştırma kapsamında işitme engelli öğrencilerin problem çözme ve kurma sürecinde gerçekleştirdikleri davranışlar ve bir ifadeyi çarpma veya bölme işlemleriyle ilişkilendirmelerinde etkili olan çarpımsal yaklaşımlar incelenmiştir. Ayrıca öğrencilerin kurdukları problemlerin niteliği üzerinde durulmuştur. Amaçlı örnekleme metoduyla belirlenen 8 katılımcıdan 2'si pilot çalışmada, 6'sı ana çalışmada görev almıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmış ve görüşmeler ses kaydı olarak saklanmıştır. Ses kayıtlarından, araştırmacı notlarından ve öğrenci çalışmalarından elde edilen veriler tematik içerik analiziyle çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre öğrenciler; problem çözme sürecinde en çok değerlendirme aşamasını ihmal etmekte çözüm için tahmin kontrol, diyagram çizme, liste yapma gibi çeşitli stratejileri kullanmaktadır. Süreçte tekrarlı toplama, ölçeklendirme, eşit paylaştırma, gruplama yaklaşımlarından sıklıkla yararlanılmaktadır. Öğrencilerin kurduğu problemler genellikle tek işlemli ve ödev problemi niteliğindedir. En yüksek problem kurma performansı düzenleme problem görevinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the processes of solving and posing routine problems based on multiplication and division operations by hearing-impaired students receiving inclusive education at the middle school level. Within the scope of the study, the behaviors exhibited by hearing-impaired students during the problem-solving and posing processes, as well as the multiplicative approaches influencing their association of expressions with multiplication or division operations, have been examined. Additionally, emphasis has been placed on the nature of the problems constructed by the students.Participants were selected from hearing-impaired students enrolled in full-time inclusive education in state middle schools in the Kocaeli province during the 2021-2022 academic year. Eight students, identified through purposive sampling, participated in the study, with 2 in the pilot study and 6 in the main study. Data were collected through semi-structured interviews, recorded as audio files, and the tool for data collection included 10 problem tasks in the problem-solving section and 7 problem tasks in the problem posing section. At the end of the research process, participants were also interviewed to gather their opinions on the process.Attention was given to the diverse multiplicative structures and mathematical complexity in the problem-solving tasks, while the tasks in the problem posing section were designed to exemplify transfer, selection, comprehension, and organization structures. Thematic content analysis was employed to analyze data obtained from audio recordings, researcher notes, and student works.According to the research results, students tend to neglect the evaluation stage the most during the problem-solving process, utilizing various strategies such as prediction control, diagram drawing, and list-making for solution. Throughout the process, repeated addition, scaling, equal sharing, and grouping approaches are frequently utilized. The problems posed by students are generally single-operation and assignment-type problems, with the highest performance observed in the organization problem task in the problem posing section.