Konumsal uyarlanmış çatılara göre fokal yüzeyler
Focal surfaces according to positional adapted frames
- Tez No: 853586
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE NEVİN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, 3 boyutlu Öklid uzayında 1. tip konumsal uyarlanmış ve regüler yüzey üzerinde konumsal uyarlanmış çatılara göre üç sınıf için girdap filament akısı tarafından üretilen fokal yüzeyleri inceliyoruz. Aynı zamanda, bu fokal yüzeylerin birinci, ikinci temel formlarını, Gauss ve ortalama eğriliklerini elde ediyoruz. Beş bölümden oluşan bu çalışmada, giriş ve literatür araştırması bölümlerinde çalışmanın tarihsel gelişimi hakkında bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, 3-boyutlu Öklid uzayı ilgili temel tanım ve teoremler sunulmuş, 1. tip konumsal uyarlanmış çatı, regüler yüzey üzerinde konumsal uyarlanmış çatı ve fokal yüzeyler hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, 1. tip konumsal uyarlanmış çatıya göre üç sınıf için girdap filament akısı arafından üretilen fokal yüzeyler incelenmiştir. Beşinci bölümde, regüler yüzey üzerinde konumsal uyarlanmış çatıya göre üç sınıf için girdap filament akısı tarafından üretilen fokal yüzeyler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, we study focal surfaces by produced vortex filament flow for three classes according 1.type positional adapted frame and positional adapted frame on regular surface in Euclidean 3-space. Also, we obtain the first and second fundamental forms, the Gauss and the mean curvatures of this focal surfaces in Euclidean 3-space. This work consists of five sections. In introduction and literature search sections, some informations about historical development of the subject is given. In the third section, basic definitions and theorems, 1. type positional adapted frame, positional adapted frame on regüler surfaces and focal surfaces 3-dimensional Euclidean space are given. In the fourth section, focal surfaces by produced vortex filament flow for three classes according 1.type positional adapted frame are obtained. The fifth section, the focal surfaces produced by vortex filament flow for the three classes of positional adapted frame on regular surface in 3-dimensional Euclidean space are derived .