3-boyutlu Öklid uzayında konumsal uyarlanmış çatıya göre ortak bir uzaysal geodezik boyunca yüzey ailesi
Surface pencil along a common spatial geodezic according to positional adapted frame in Euclidean 3-space
- Tez No: 991278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED TALAT SARIAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin birinci bölümü giriş kısmı olup, çalışılan konuya ilişkin genel bilgiler ve yapılan literatür araştırması sunulmuştur. İkinci bölümde, herhangi bir uzay eğrisinden geçen ve bu eğriyi geodezik eğri olarak kabul eden yüzey ailelerinin inşasına yönelik gerekli tanımlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölüm materyal ve yöntem kısmı olarak hazırlanmıştır. Dördüncü bölümde, konumsal uyarlanmış çatı vektörleri yardımıyla lokal koordinat çatısının bileşenlerinin lineer kombinasyonu şeklinde yüzey aileleri elde edilmiş ve bu ailelerin gerek ve yeter koşulları araştırılmıştır. Ayrıca bu yüzey ailesinin bazı geometrik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, surface pencil that pass through any given space curve and accept this curve as a geodesic curve will be studied. By using the positional adapted frame vectors of this curve, the surface pencil will be obtained as a linear combination of the components of the local coordinate frame and the necessary and sufficient conditions will be investigated. The surface pencils to be obtained theoretically will be supported with examples and visualized with drawing programs. Finally, the geometric properties of the new equations obtained will be examined.