Blok zincir teknolojilerinin seçim sistemlerinde kullanımına ilişkin seçmen görüşleri
Voter opinions on the use of blockchain technologies in election systems
  1. Tez No: 853612
  2. Yazar: SAMET BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, blok zincir tabanlı elektronik seçim sistemlerine yönelik seçmen görüşlerinin incelenmesidir. Bu temel amaç doğrultusunda çalışmada nitel araştırma deseni tercih edilmiştir. Çalışmanın katılımcı grubunu 18 yaşından büyük seçme hakkı bulunan ve daha önce en az bir kez seçime katılmış 16 seçmen oluşturmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile yüz yüze görüşme yapılarak toplanmıştır. Elde edilen verilere içerik analizi yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre seçmenlerin blok zincir tabanlı elektronik seçim sistemleri hakkında genel bir bilgi düzeyine sahip oldukları görülmüştür. Yine sonuçlara göre bu seçim sistemlerinin avantajları (maliyetlerin azaltılması, güvenlik, işlem hızı, seçmen katılımı, geçersiz oy ve seçim hileleri) ve dezavantajları (teknik hata, güvenlik, gizlilik, hatalı kullanım ve doğruluk) ortaya konulmuştur. Yine katılımcı görüşlerine blok zincir teknolojili elektronik seçim sistemlerinin gelecekte yaygın olarak kullanılacağına yönelik algı ve beklenti bir diğer araştırma sonucu olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine voter views on blockchain-based electronic election systems. In line with this main purpose, qualitative research design was preferred in the study. The participant group of the study consists of 16 voters over the age of 18 who have the right to vote and have participated in the elections at least once before. The data were collected through face-to-face interviews with a semi-structured interview form prepared by the researcher. Content analysis was performed on the obtained data. According to the findings obtained from the research, it has been seen that the voters have a general level of knowledge about blockchain-based electronic election systems. Again, according to the results, the advantages (reducing costs, security, processing speed, voter turnout, invalid votes and electoral fraud) and disadvantages (technical error, security, confidentiality, misuse and accuracy) of these election systems are revealed. Again, the perception and expectation that electronic election systems with blockchain technology will be widely used in the future were obtained as a result of another research.