Web of Scıence'ta listelenen kodlama konulu eğitim araştırmalarının VOSvıewer ile bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of educational research on coding listed in Web of Science with VOSviewer
- Tez No: 853622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSEDDİN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dijital çağ olarak tanımlanan 21. yy. teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte insanların ihtiyaçları, alışkanlıkları, yaşantıları da zaman içerisinde değişiklik göstermiştir. Bireylerin dijital çağa ayak uydurabilmeleri için 21. yy. becerilerine sahip olması gerekmektedir. Kodlama becerisi ise 21. yy becerisi olarak değerlendirilmektedir. Kodlama becerisi geliştirebilmek için birçok ülke kodlama eğitimine müfredatında yer vermiştir. Sayıları giderek artan kodlama konulu çalışmaların incelenmesi gün geçtikçe zorlaşmış ve bibliyometrik yöntemlere ihtiyaç duyulmuştur. Bu çalışma ile WOS'ta listelenen kodlama konulu eğitim araştırmalarının VOSviewer ile bibliyometrik analizi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada bilimsel yayınların nicel analizi olan bibliyometrik yöntemler kullanılmıştır. Literatür incelendiğinde kodlama ve programlama kavramlarının birbirleri yerine kullanıldığı görülmüştür. Bu sebeple WOS'ta konu başlığında“coding”veya“programming”anahtar kelimesi kullanılarak araştırma alanı eğitim araştırmalarıyla sınırlandırılmıştır. Ekim 2023 tarihi itibariyle 20519 çalışmaya ulaşılmıştır. Verilerin analizinde kodlama konulu eğitim araştırmalarının öne çıkan yazarları, kurumları ve ülkeleri/bölgeleri ve yayın yıllarına göre çalışma sayıları analizi için WOS veri tabanından doğrudan yararlanılmıştır. Daha sonra VOSviewer programının desteklediği analizler (atıf analizi, ortak yazarlık analizi, anahtar kelime analizi, bibliyografik eşleştirme analizi ve ortak atıf analizi) gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre en üretken yazar Marina Umaschi Bers (46 çalışma), en üretken kurum Kaliforniya Üniversitesi Sistemi (424 çalışma), en üretken bölüm Hong Kong Üniversitesi Eğitim Fakültesi (57 çalışma), en üretken ülke ise ABD (7928 çalışma) olmuştur. Atıf analizine göre atıf sayısı ve bağlantı gücü yüksek Shute vd. (2017)'ne ait olan“Demystifying computational thinking”adlı çalışmadır. En fazla atıf alan yazar Marina Umaschi Bers ve atıf ilişkisi en yüksek yazar Brett A. Becker olmuştur. Atıf sayısı ve atıf ilişkisi en yüksek üniversite ise Tufts Üniversitesidir. Atıf sayısı ve atıf ilişkisi en yüksek ülke ise ABD'dir. Ortak yazarlık analizi sonucuna göre ortak yazarlık ilişkisi en fazla olan yazar Brett A. Becker olmuştur. Ortak yazarlık ilişkisi en yüksek kurum ise Michigan Üniversitesi'dir. Ortak yazarlık ilişkisi en yüksek ülke ise ABD'dir. Anahtar kelimelerin birlikte bulunma analizine göre en sık kullanılan anahtar kelime“programming”olmuştur.“Coding”anahtar kelimesinin son yıllarda daha sık kullanıldığı görülmüştür. Bibliyografik eşleştirme analizi sonucuna göre Bibliyografik eşleştirme ilişkisi en yüksek yazar Brett A. Becker olmuştur. Bibliyografik eşleştirme ilişkisi en yüksek çalışma Tang vd. (2020)'ne ait olan“Assessing computational thinking: A systematic review of empirical studies”adlı çalışma olarak görülmektedir. Bibliyografik eşleştirme ilişkisi en yüksek kurum ise Hong Kong Üniversitesi olmuştur. Bibliyografik eşleştirme ilişkisi en yüksek ülke ABD'dir. Ortak atıf analizi sonucuna göre ortak atıf ilişkisi en yüksek çalışma Wing (2006)'e ait“Computational Thinking”adlı çalışma olmuştur. Ortak atıf ilişkisi en yüksek dergi ise“Computers & Education”dergisi Ortak atıf ilişkisi en yüksek yazar ise Jeannette M Wing olmuştur. Öneri olarak ülkemizde yapılan kodlama çalışmalarının bibliyometrik analizi yapılabileceği gibi WOS dışında VOSviewer'ın desteklediği Scopus, Dimensions, Lens ve PubMed veri tabanlarında yer alan çalışmaların bibliyometrik analizi gerçekleştirilebilir. Çalışmada alana katkı sağlayan önemli yazarların, dergilerin çalışmaları meta analiz yöntemi ile incelenebilir ve son yıllarda sık kullanılan anahtar kelimeler incelenerek alana ait yeni çalışmalar gerçekleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, which is defined as the digital age, people's needs, habits and lives have changed over time with the rapid advancement of technology. Individuals need to have 21st century skills in order to keep up with the digital age. Coding skill is considered as a 21st century skill. In order to develop coding skills, many countries have included coding education in their curricula. It has become increasingly difficult to examine the increasing number of studies on coding and bibliometric methods are needed. In this study, a bibliometric analysis of educational research on coding listed in WOS was conducted with VOSviewer. In this study, bibliometric methods, which are quantitative analysis of scientific publications, were used. When the literature was examined, it was seen that the concepts of coding and programming were used interchangeably. For this reason, the research area was limited to educational research by using the keyword“coding”or“programming”in the subject title in WOS. As of October 2023, 20519 studies were reached. In the analysis of the data, the WOS database was directly used for the analysis of the leading authors, institutions and countries/regions of educational research on coding and the number of studies according to publication years. Then, analyzes supported by the VOSviewer program (citation analysis, co-authorship analysis, keyword analysis, bibliographic coupling analysis and co-citation analysis) were carried out. According to the findings, the most productive author was Marina Umaschi Bers (46 studies), the most productive institution was the University of California System (424 studies), the most productive department was the the University of Hong Kong Faculty of Education (57 studies), and the most productive country was the USA (7928 studies). According to the citation analysis, the study titled“Demystifying computational thinking”by Shute et al. (2017) has the highest number of citations and link strength. The most cited author was Marina Umaschi Bers and the author with the highest citation relationship was Brett A. Becker. The university with the highest number of citations and citation relationship is Tufts University. The country with the highest number of citations and citation relationship is the USA. According to the result of the co-authorship analysis, the author with the highest co-authorship relationship is Brett A. Becker. The institution with the highest co-authorship relationship is the University of Michigan. The country with the highest co-authorship relationship is the USA. According to the co-occurrence analysis of keywords, the most frequently used keyword was“programming”. The keyword“coding”has been used more frequently in recent years. According to the result of bibliographic coupling analysis, the author with the highest bibliographic coupling relationship is Brett A. Becker. The study with the highest bibliographic coupling relationship is“Assessing computational thinking: A systematic review of empirical studies”by Tang et al. (2020). The institution with the highest bibliographic coupling relationship was the University of Hong Kong. The country with the highest bibliographic coupling relationship is the USA. According to the result of the co-citation analysis, the study with the highest co-citation relationship was the study titled“Computational Thinking”by Wing (2006). The journal with the highest co-citation relationship is“Computers & Education”and the author with the highest co-citation relationship is Jeannette M Wing. As a suggestion, bibliometric analysis of coding studies conducted in our country can be carried out, as well as bibliometric analysis of the studies in Scopus, Dimensions, Lens and PubMed databases supported by VOSviewer other than WOS. In the study, the studies of important authors and journals that contribute to the field can be examined by meta-analysis method and new studies in the field can be carried out by examining frequently used keywords in recent years.