Çapraz sevkiyatta kapı atama problemi için bir çözüm yaklaşımı
A solution approach for a dock-door assignment problem
- Tez No: 853652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİŞTAH ÖZÇELİK, DOÇ. DR. TUĞBA SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim ve Servis Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çapraz sevkiyatta kapı atama problemlerindeki önemli performans ölçütlerinden biri de boşaltma ve yükleme süreleridir. Literatürdeki çapraz sevkiyatta kapı atama problemine dair yapılan çalışmalar incelendiğinde bu sürelerin önceden bilindiği varsayılmaktadır. Ancak kapılara atanan işçi sayısına bağlı olarak boşaltma ve yükleme süreleri değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle, bu çalışmada çapraz sevkiyatta kamyonların kapılara atanması problemi, her kapıya kaç işçi atanacağının belirlenmesi problemi ile birlikte ele alınmıştır. Ele alınan problem için karma tamsayılı doğrusal bir matematiksel model geliştirilmiştir. Önerilen model, kapılara sabit sayıda işçinin atandığı iki farklı senaryo (ÇSKA-S1 ve ÇSKA-S2) ile karşılaştırılmıştır. Modelin performansı literatürden alınan test problemleri kullanılarak gösterilmiştir. Elde edilen sonuçlar, kapılara uygun sayıda işçi atanmasının, işçi sayılarının sabit kabul edildiği senaryolara kıyasla amaç fonksiyonunun değerini ortalama Senaryo-1 için %3,14 ve Senaryo-2 için %4,02 oranında iyileştirebildiğini ortaya koymuştur. Ayrıca toplam işçi sayısının amaç fonksiyonuna etkisini inceleyebilmek için farklı boyutta test problemleri farklı sayıda işçilere izin verilecek şekilde çözülmüş ve işçi sayısını arttırmanın katkısı analiz edilmiştir. Çizilen katkı grafikleri karar vericiye toplam işçi sayısını belirleme yönünde önemli bilgiler sunar niteliktedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important performance criteria in door assignment problems in cross docking is unloading and loading times. In the literature related to the door assignment problem in the cross docking, it is assumed that these times are known in advance. However, depending on the number of workers assigned to the doors, the unloading and loading times also vary. Therefore, in this study, the problem of assigning trucks to doors in cross-docking is handled together with the problem of determining how many workers will be assigned to each door. A mixed integer linear mathematical model has been developed for the problem in question. The proposed model was compared with two different scenarios (ÇSKA-S1 and ÇSKA-S2) where a fixed number of workers were assigned to the doors. The performance of the model is demonstrated by using the test problems taken from the literature. The results revealed that assigning the appropriate number of workers to the doors can improve the value of the objective function by an average of 3.14% for Scenario-1 and 4.02% for Scenario-2, compared to scenarios where the number of workers is assumed constant. In addition, in order to examine the effect of the total number of workers on the objective function, test problems of different sizes were solved with different numbers of workers and the contribution of increasing the number of workers was analyzed. The contribution graphs drawn provide important information to the decision maker in determining the total number of workers.