İslami bankacılıkta etik ilkeler: Paydaş algısına yönelik ampirik bir araştırma
Ethical principles in Islamic banking: An empirical research on stakeholder perception
  1. Tez No: 853653
  2. Yazar: İKBAL ÖNER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA AKTEN ÇÜRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Değişen ve gelişen dünyada insanların ihtiyaçları da sürekli olarak değişmektedir. Bu ihtiyaçlardan biri de İslami hassasiyete sahip olan bireylerin İslami hukuk kurallarına uygun bankalar ile çalışma isteğidir. Söz konusu ihtiyaçlar doğrultusunda 1984 yılından itibaren katılım bankaları, geleneksel bankalara alternatif olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. Ancak katılım bankalarının gelişmesiyle birlikte uygulamalarının İslami normlara uygunluğu konusunda birtakım fikir ayrılıkları da ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu doğrultuda, bu tezin amacı İslami finans kuruluşlarındaki mevcut uygulamaların, İslami etik normları yansıtıp yansıtmadığını tespit etmek ve çözüm önerileri sunmaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş ve veri toplamak amacıyla derin görüşme (deep interview) tekniği uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler Maxqda programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, İslami finans kuruluşlarının mevcut uygulamalarına ilişkin 11 sorun kategorisi tespit edilmiş ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The problems of people who lives in a changing and developing world are constantly growing. One of these needs is the desire of individuals with Islamic sensitivity to work with banks that comply with the rules of Islamic law. In line with these needs, participation banks have started to operate as an alternative to traditional banks since 1984. However, with the development of participation banks, some disagreements have begun to emerge regarding the compliance of their practices with Islamic norms. In this regard, the aim of this thesis is to determine whether the current practices in Islamic financial institutions reflect Islamic ethical norms and to offer solution suggestions. Qualitative research method was preferred in the research and deep interview technique was applied to collect data. The data obtained in the research were analyzed with the Maxqda program. As a result of the analysis, 11 problem categories regarding the current practices of Islamic financial institutions were identified and solution suggestions for these problems were presented.