D vitamin tayini için HPLCile yöntem geliştirme
Developing a method for the determination of vitamin D by HPLC
  1. Tez No: 853656
  2. Yazar: MELEKNAZ EZGİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN GÜRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında Saccharomyces cerevisiae ve Saccharomyces boulardii maya kültürlerinin pilot ölçekli fermentörler içerisinde UV lambalar yardımı ile D vitamini sentezlemesi sonrasında sentezlenen D vitamininin miktar tayini için HPLC ile bir metot geliştirilmiştir. HPLC ile tayin esnasında UV dedektör yardımı ile 280 nm dalga boyunda kromatogramlar elde edilmiştir. Mobil faz olarak %100 metanol kullanılarak izokritik bir akış altında C18 kolon kullanılmış olup HPLC ile tayini gerçekleştirilmiştir. Standart kalibrasyonları D2 – ergokalsiferol ve D3 – kolekalsiferol için ayrı ayrı gerçekleştirilmiştir. Ardından pilot tesiste üretilen D vitaminli mayalar ve pilot tesiste üretilip kapsül/tablet formuna getirilen mayalar için tekrarlanabilir bir metot oturtulmuştur. D vitamini sentezi sonrasında hangi koşullar altında saklanmalı, ne kadar süre saklanmalı, analitik analiz ve HPLC metodu gerçekleştirilirken hangi koşullar neden değiştirildi gibi kritik noktaların HPLC ile D vitamini tayini için önem taşıdığı gözlemlenmiştir. HPLC yönteminin geliştirilmesi ve metodun optimize edilmesi ayrıca kritik bir noktadır. Geliştirilen bu yöntemde hem HPLC öncesi basamakların hem de HPLC basamaklarının ayrı ayrı tekrarlanabilir oldukları standart ve kontrol deneyleri ile teyit edilmiş olup doğru sonuçlar alındığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a method was developed with HPLC to determine the amount of vitamin D synthesized after Saccharomyces cerevisiae and Saccharomyces boulardii yeast cultures were synthesized with the help of UV lamps in the pilot scale fermenters. During the determination with the HPLC, chromatograms at 280 nm wavelength were obtained with the help of UV detector. A C18 column was used under an isocratic flow using 100% methanol as the mobile phase and its determination was performed by HPLC. Standard calibrations were performed separately for D2 – ergocalciferol ve D3 – cholecalciferol. Then, a repeatable method was established for vitamin D yeasts produced at the pilot plant and yeasts produced at the pilot plant that were brought to capsule/tablet forms. It has been observed that critical points such as under what conditions should be stored after vitamin D synthesis, for how long should they be stored, why the conditions were changed during the analytical analysis and so forth are important for vitamin D determination with using HPLC. In this method developed, it has been confirmed by standard and control experiments that both the pre – HPLC steps and the HPLC steps are reproducible separately, and it has been observed that the correct results have been obtained.