Ortak binayı kullanan farklı kademeli öğretimin yapıldığı eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin oluşturduğu okul kültürünün incelenmesi
Examining the school culture created by the teachers working in educational institutions using the common building with different levels of education
- Tez No: 853657
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
2012-2013 eğitim – öğretim yılı ile birlikte 4+4+4 eğitim sistemine geçilmiş ve Resmi Gazete'de de yayımlandığı üzere farklı kademelerin müstakil olarak eğitim faaliyetlerini gerçekleştirmesi hedeflenmiştir. Ancak ilgili madde uyarınca kurumların aynı binayı kullanması ihtiyacı duyulan yerlerde farklı yaştaki öğrencilerin bir arada eğitim faaliyetlerinin yapılabilmesi de mümkün olmuştur. Bundan dolayı aynı kurum binasında farklı yaş gruplarına aynı anda eğitim hizmeti verilmesi gereken kurumların olması ihtiyacı karşılanmıştır. Bu durum genellikle köy okullarında olmasına karşın bazı merkez mahallelerde de bulunmaktadır. Bahsi geçen kurumlarda çalışan okul öncesi, sınıf eğitimi ve branş öğretmenlerinin eğitim – öğretim faaliyetlerinin gerçekleşmesi sürecinde yaşadıkları durumların ve öğretmenler arasında oluşan kurum kültürünün incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada aynı binayı kullanan farklı kademelerde çalışan öğretmen ve idarecilerin oluşturdukları kurum kültürünü ve bu durum hakkında görüşlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması modeli kullanılmıştır. Çalışma grubu 2022 – 2023 eğitim – öğretim yılında Konya iline bağlı Beyşehir ilçesinde aynı binayı kullanan eğitim kurumlarında bir arada çalışmakta olan okul öncesi, sınıf eğitimi ve branş öğretmenleri ve idarecilerin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler ile birlikte farklı eğitim kurumlarının bir arada olması durumu hakkında öğretmen ve idarecilerin görüşlerinin yorumlanması ile eğitim- öğretim faaliyetlerinin daha verimli hale getirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmayla ilgili veriler“Kişisel Bilgiler Formu”ile toplanmış olup ilk bölümde katılımcılara ait demografik bilgiler, ikinci bölümde ise araştırma hakkında katılımcıların kişisel görüşleri elde edilmiştir. Katılımcıların %81,72'si farklı yaş gruplarının bir arada eğitim görmeleri hakkında olumsuz yönde düşündüklerini, %76,34'ü eğitim – öğretim ortamının farklı yaş gruplarının bir arada bulunmasından olumsuz yönde etkilendiğini, %69,89'u farklı kademelerin bir arada olması okulun yönetilmesini olumsuz yönde etkilediğini, %69,89'u farklı kademelerin bir arada bulunması öğrencileri olumsuz yönde etkilediğini belirtirken; %62,37'si farklı kademede çalışan öğretmen ve idarecilerle bir arada çalışmanın öğretmenlerle ilişkilerini olumlu yönde etkilediğini ve %44,09'u mesleki açıdan birbirlerinin olumlu yönde etkilendiğini ifade etmiştir. Elde edilen verilerin ışığında öğrenciler açısından bakılacak olursa farklı yaş guruplarının ayrı eğitim ortamlarında bulunmasının daha yararlı olacağı, öğretmen ve yöneticiler açısından bakılacak olursa farklı branş öğretmenlerinin bir arada olmaları eğitim hizmetlerinin verilmesinde fayda sağladığı ve öğretmenler arasında öğrenciler hakkında gerekli bilgi alışverişlerinin yapılabildiği için bu durumun olumlu yönlerinin fazla olduğunu göstermiştir. İlkokul kademesinden ortaokul kademesine geçen öğrenciler hakkında öğretmen ve yöneticilere iletilmesi gereken bilgi, gözlem ve görüşlerin rahatlıkla aktarılabildiği tespit edilmiş olup bu durumun müstakil İlkokul ve Ortaokul öğrencileri adına dezavantaj olabileceği yönünde yorumlama yapılabilmektedir. Hem aynı binada eğitim hizmeti almakta olan öğrencilerin olumsuz yönde etkilenmesinden, hem de öğretmen ve yöneticilerin öğrenciler hakkında deneyim ve gözlemlerinin aktarımı adına faydalı olması durumları eğitimde fırsat eşitliği ilkesine aykırı olacağı yorumu yapılmaktadır. Hem kademelerin müstakil binalarda olması hem de öğretmen ve yöneticilerin eğitim – öğretim yılı içerisinde belirli aralıklarla ve düzenle fikir alışverişi gerçekleştirilebilmesi adına toplantılar, seminerler, kurumlar arası etkinlikler yapılması öğrenci ve öğretmenlerin gelişimi, eğitim – öğretim faaliyetlerinin daha sağlıklı işleyebilmesi adına fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the 2012-2013 academic year, the 4+4+4 education system was started to be implemented, and although the primary goal was for different levels to carry out educational activities independently, as published in the Official Gazette, in accordance with the relevant article, in places where institutions need to use the same building, students of different ages can be brought together. Since educational activities can be carried out in between, there is a need to have institutions that provide educational services to different age groups at the same time in the same institution building. Although this situation generally occurs in village schools, it also occurs in some central neighborhoods. It is aimed to examine the experiences of pre-school, classroom and branch teachers working in the mentioned institutions during the process of educational activities and the institutional culture formed among the teachers. Our research aimed to examine the institutional culture created by teachers and administrators working at different levels using the same building and their opinions about this situation. In our research, the case study model, one of the qualitative research methods, was used. Our study group was held in the 2022 - 2023 academic year with the participation of pre-school, classroom and branch teachers and administrators working together in educational institutions using the same building in Beyşehir district of Konya province. With the data collected, it was aimed to make education and training activities more efficient by determining the positive, neutral or negative opinions of teachers and administrators about the coexistence of different educational institutions. Data regarding our research was collected with the“Personal Information Form”and in the first part, demographic information of the participants was obtained, and in the second part, the personal opinions of the participants about our research were obtained. 81.72% of the participants think negatively about different age groups being educated together, 76.34% say that the education and training environment is negatively affected by the coexistence of different age groups, and 69.89% think that different levels should be together. While 69.89% stated that it negatively affects the management of the school and the coexistence of different levels affects the students negatively; 62.37% stated that working together with teachers and administrators working at different levels had a positive impact on their relationships with teachers, and 44.09% stated that they positively affected each other professionally. In the light of the data obtained, if we look at it from the perspective of students, it would be more beneficial for different age groups to be in separate educational environments, and if we look at it from the perspective of teachers and administrators, the positive aspects of this situation are that having different branch teachers together is beneficial in providing educational services and the necessary information exchange can be made between teachers about students. It has been determined that the information, observations and opinions that need to be conveyed to teachers and administrators about students who move from primary school to secondary school level can be easily conveyed, and it can be interpreted that this situation may be a disadvantage for independent primary and secondary school students. It would be contrary to the principle of equal opportunity in education if the students receiving education services in the same building would be negatively affected and it would be beneficial for the transfer of experiences and observations of teachers and administrators about the students. It has been seen that holding meetings, seminars, and inter-institutional events in order to carry out exchanges will be beneficial for the development of students and the healthier functioning of education and training activities.