Çağdaş seramik sanatında dışavurumcu figürler
Expressionist figures in contemporary ceramic art
- Tez No: 853675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE ÜLKÜ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
“Çağdaş Seramik Sanatında Dışavurumcu Figürler”isimli tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın konusunu, ekpresyonizm sanat akımının çağdaş seramik sanatı figürlerine yansıması ve bu bağlamda eserler üreten sanatçıların eserlerinde işledikleri tema örneklerinin kişisel uygulamalar ile birlikte ele alınması ve incelenmesi oluşturmaktadır.Birinci bölümde; seramiğin tanımı yapılmış olunup, tarihsel süreçte gelişimine ve bu süreçte yapılan arkeolojik kazılarda bulunan seramiklere yer verilmiştir.İkinci Bölümde; Ekspresyonizm sanat akımının ortaya çıkışı, akıma bağlı gruplar ve ekspresyonizm akımının tarihi araştırılıp, akımın sanatçılarına yer verilerek eserleri kişisel uygulamalar bağlamında tema yönünden incelenerek ele alınmıştır.Üçüncü Bölümde; Çağdaş Seramik Sanatı kapsamında ekspresif çözümlemeler yapan sanatçılar ve eserlerinin tema yönünden incelenmesi amaçlanmıştır.Dördüncü Bölümde; Çağdaş Dönem Seramik Sanatı ve Ekspresyonizm sanat akımı sanatçılarının eserlerindeki temalar konu alınarak bu bağlamda üretilen kişisel uygulamalar aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“Expressionist Figures in Contemporary Ceramic Art”consists of four chapters. The subject of the study is the reflection of the expressionism art movement on contemporary ceramic art figures and the consideration and examination of the theme examples used in the works of the artists who produce works in this context, together with their personal practices.In the first part; The definition of ceramics is made, its historical development and the ceramics found in archaeological excavations during this period are included.In the Second Part; The emergence of the expressionism art movement, the groups affiliated with the movement and the history of the expressionism movement were researched, and the artists of the movement were included and their works were examined in terms of theme in the context of personal practices.In the Third Part; It is aimed to examine the artists and their works who make expressive analyzes within the scope of Contemporary Ceramic Art in terms of theme.In Chapter Four; The themes in the works of Contemporary Ceramic Art and Expressionism art movement artists are discussed and personal practices produced in this context are conveyed.