Görüntü kurgusu teknikleri ve reklam yapım sürecinde kurgu
Video editing techniques and fiction in the process of advertising
- Tez No: 853674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERKAM YARAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Reklamcılık alanında en az yaratıcı fikir kadar, fikrin uygulama aşamalarında izlenen yolun da önemli olduğu düşünülmektedir. Postprodüksiyon aşamasında reklam filminin son hali oluşturularak izleyiciyle sunulmaktadır. Bu çerçevede, reklam filmlerinin başarısında kullanılan özgün kurgu teknikleri ve geçiş yöntemleri ele alınmakta, dijital teknolojinin etkisi üzerinde durulmaktadır. Ayrıca, reklam filmlerinin izleyici üzerindeki güçlü etkileri üzerinde durularak, reklamcılık dünyasında kurgu aşamasının stratejik bir unsuru olarak nasıl öne çıktığı tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the field of advertising, it is thought that the path followed in the implementation stages of the idea is as important as the creative idea. In the postproduction stage, the final version of the commercial is created and presented to the audience. In this framework, original editing techniques and transition methods used in the success of commercials are discussed, and the impact of digital technology is emphasized. In addition, by emphasizing the powerful effects of commercials on the audience, it is discussed how the editing stage stands out as a strategic element in the advertising world.