Kamusal mekânın günümüz sosyal medyası üzerinden okunması: Eskişehir Adalar Bölgesi Porsuk Nehir kıyısı örneği
Reading public space through today's social media: Eskişehir Adalar Region Porsuk River front
  1. Tez No: 853722
  2. Yazar: ŞEVVAL BAŞKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DUYGU KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Mimarlığın özünü oluşturan mekân, yalnızca fiziksel bir yer değil; aynı zamanda içerisinde deneyimleri, duygu ve düşünceleri barındıran bir kavramdır. Kentlerde bulunan kamusal mekânlar, toplumun kimliğini yansıtmakta önemli role sahiptir. Bu kamusal mekânlar gibi kamusal alanlar da toplulukların duygu ve düşüncelerini ifade ettiği alanlardır. Yapılan tez çalışmasında, teknoloji çağında kamusal mekân okumasının, dijital bir kamusal alan olan sosyal medya platformlarından elde edilen veriler üzerinden yapılması hedeflenmektedir. İnsanların sosyal medya platformları üzerinden kurduğu etkileşimin kamusal mekânı okumak için kullanılabilirliğini inceleyen bu çalışmada, Eskişehir Adalar Bölgesi Porsuk Nehir kıyısı ele alınmaktadır. Bir su ögesi olarak Porsuk Nehri'nin Eskişehir kenti için taşıdığı önem belirtilerek, Adalar Bölgesi'nin önemi vurgulanmaktadır. Instagram platformunun Türkiye'deki kullanımı dikkate alınarak, 2019-2023 yıllarını kapsayan bir analiz gerçekleştirilmiştir. Konum etiketleri üzerinden herkese açık bir şekilde paylaşılan fotoğrafların incelenmesiyle yapılan analizde; Eskişehir, Adalar, Porsuk gibi konum belirten kavramlara odaklanılmıştır. Instagram konum etiketleri, Adalar Bölgesi Porsuk Nehir kıyısının algılanışını ve yorumlanışını anlamak için değerli ipuçları sağlamaktadır. Çalışmada, Adalar Bölgesi Porsuk Nehir kıyısında belirli noktaların görselleştirme ve fotoğraf çekme açısından öne çıktığı gözlemlenmektedir. Sosyal medya, kamusal mekân olan Adalar Bölgesi Porsuk Nehir kıyısının nasıl algılandığını ve nasıl sergilendiğini, konum etiketleri ve paylaşılan fotoğraflar aracılığıyla okunmasına olanak tanımaktadır. Bu tezde sosyal medya, kamusal mekân okumasına olanak sağlayan bir araç olarak işlev görmekte, bu da kamusal mekânın okunabilirlik çerçevesini genişletmektedir. Sosyal medya platformlarına kamusal mekân okunmasında yer verilmesi, güncel mimarlık tartışmalarına ve sosyal medyanın hayatımızdaki etkisine dikkat çekmekte ve yeni bir perspektif geliştirmektedir. Bu bağlamda, çalışmanın kamusal mekân okumasıyla ilişkili benzer araştırmalara katkı sağlayarak mevcut literatürü zenginleştirebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Space, which constitutes the essence of architecture, is not only a physical place; it is also a concept that contains experiences, emotions and thoughts. Public spaces in cities have an important role in reflecting the identity of the society. Like these public spaces, public spheres are areas where communities express their feelings and thoughts. In this thesis, it is aimed to read public space in the age of technology through the data obtained from social media platforms, a digital public sphere. In this study, which examines the usability of the interaction of people through social media platforms to read public space, the Porsuk River bank of Eskişehir Adalar Region is examined. The importance of the Porsuk River as a water element for the city of Eskişehir is stated and the importance of the Adalar Region is emphasized. Considering the use of the Instagram platform in Turkey, an analysis covering the years 2019-2023 was conducted. The analysis, which was conducted by examining the photos shared publicly through location tags, focused on location-indicating concepts such as Eskişehir, Adalar, and Porsuk. Instagram location tags provide valuable clues to understand the perception and interpretation of the Porsuk Riverbank in the Adalar Region. In the study, it is observed that certain points on the Porsuk Riverbank in the Adalar Region stand out in terms of visualization and photographing. Social media allows us to read how the Porsuk River bank of the Adalar Region, which is a public space, is perceived and displayed through location tags and shared photographs. In this thesis, social media functions as a tool that enables the reading of public space, which expands the readability framework of public space. The inclusion of social media platforms in the reading of public space draws attention to current architectural debates and the impact of social media in our lives and develops a new perspective. In this context, it is envisaged that the study can enrich the existing literature by contributing to similar studies related to the reading of public space.