Avrupa Konseyi Siber Suçlar Sözleşmesi temelinde Türkiye'nin siber güvenlik politikasının değerlendirilmesi
An assessment of Turkey's cyber security policy based on the the European Union Convention on Cybercrime
  1. Tez No: 853728
  2. Yazar: ELİF TUĞÇE ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERAY ALIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Avrupa Konseyi Siber Suçlar Sözleşmesi Temelinde Türkiye'nin Siber Güvenlik Politikasının Değerlendirilmesi Bilişim sistemleri vasıtasıyla işlenen suçların artışı, ülkelerin coğrafi sınırları içerisinde kalmayan, dünyayı tek bir yapı gibi görülmesini, uygulanacak yaptırımların da tek ve adil bir sistem içerisinde geliştirilmesini gerekli kılan bir süreci doğurmuştur. Avrupa Konseyi Siber Suçlar Sözleşmesi bu ihtiyaca binaen Türkiye'nin de aralarında bulunduğu üye ülkelerce imzalanmıştır. Çalışmada üye ülkelerin siber suçlara karşı hazırladıkları hukuki çalışmalar ve söz konusu ülkelerin siber güvenliğe bakış açısı ile Türkiye'nin bu anlamda geldiği nokta karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle işlenen suçların yanında; sahtecilik, hakaret, dolandırıcılık, özel hayatın gizliliği ve kişisel verilere karşı suçlar, kullanıcı kimlik hırsızlığı, fikri mülkiyet hakkı ve haksız rekabete ilişkin internet ortamı üzerinden işlenen suçlar, banka ve kredi kartlarının kopyalanması ile hesap içeriklerinin elde edilmesi gibi suçların Türk Hukuk Sistemi içerisindeki yerine ve bu husustaki eksikliklere değinilmiştir. Sözleşme, taraf devletlere bilişim suçlarıyla mücadele etmek için gerekli hukuki temel çatıyı sağlamaktadır. Bu araştırmada, sınır aşan soruşturma ve kovuşturmalarda devletlerin birbirleriyle hızlı ve etkili bir şekilde koordinesi üzerine incelemeler yer almaktadır. Türkiye'nin günümüzde siber güvenlik politikasıyla ilgili çalışmalar üzerinde durulmuştur. Yukarıda bahsi geçen yaptırımlardan ziyade teknolojinin doğurduğu eşitsiz gücün ortaya çıkaracağı yeni tehditlerin devletlerin ve bireylerin egemenlik/özgürlük alanları üzerinde yarattığı etki ve çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
An Assessment of Turkey's Cyber Security Policy Based on the European Union Convention on Cybercrime The increase in crimes committed through information systems has led to a process that does not remain within the geographical borders of countries, which makes it necessary to see the world as a single structure and to develop the sanctions to be applied within a single and fair system. The Council of Europe Convention on Cybercrime was signed by member states, including Turkey, in response to this need. In this study, the legal studies prepared by the member states against cybercrimes, the perspective of these countries on cyber security and the point Turkey has reached in this sense are examined comparatively. In addition to the crimes committed through the use of information systems; the place of crimes such as forgery, defamation, fraud, crimes against privacy and personal data, user identity theft, crimes committed through the internet environment related to intellectual property rights and unfair competition, copying of debit and credit cards and obtaining account contents in the Turkish Legal System and the deficiencies in this regard were mentioned. The Convention provides the States Parties with the necessary legal framework to combat cybercrime. This research examines the rapid and effective coordination of states with each other in cross-border investigations and prosecutions. Turkey's current cybersecurity policy has been emphasized. Rather than the aforementioned sanctions, the impact of the new threats posed by the unequal power created by technology on the sovereignty/freedoms of states and individuals and solution proposals are included.