Tam sayı çarpanlara ayırma problemine dayalı asimetrik şifreleme algoritmaları
Asymmetric encryption algorithms based on integer factorization problem
- Tez No: 853727
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSRAFİL OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde, RSA, Rabin, CRT-RSA, Goldwasser-Micali, Blum-Goldwasser, Benaloh, Naccache-Stern, Okamoto-Uchiyama, Pailler, Damgard-Jurik, Schmidt-Samoa ve Boneh-Goh-Nissim gibi güvenliği tam sayı çarpanlara ayırma problemine dayalı olan asimetrik şifreleme algoritmaları ele alınmıştır. Her bir algoritma için şifre çözme algoritmasının matematiksel ispatları detaylı olarak yapılmış, geçerlilikleri güvenliklerini oluşturan kriptografik problemler üzerinden incelenmiştir. Deterministik ve olasılıksal şifreleme özelliklerine sahip olup olmadığı, semantik olarak güvenli olup olmadığı, homomorfik şifreleme özelliğine sahip olup olmadıkları gösterilmiştir. Algoritmaların anlaşılırlıklarını pekiştirmek amacıyla örneklerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, asymmetric encryption algorithms based on the security of factoring integers, such as RSA, Rabin, CRT-RSA, Goldwasser-Micali, Blum-Goldwasser, Benaloh, Naccache-Stern, Okamoto-Uchiyama, Pailler, Damgard-Jurik, Schmidt-Samoa, and Boneh-Goh-Nissim, have been addressed. Detailed mathematical proofs of the decryption algorithms have been provided for each algorithm, and their validity has been examined through the cryptographic problems that underpin their security. Whether they possess deterministic and probabilistic encryption properties, whether they are semantically secure, and whether they have homomorphic encryption capabilities have been demonstrated. Examples have been provided to reinforce the understanding of the algorithms.