Dijitalleşme ve finansal okuryazarlık: Batman Emniyet Müdürlüğü örneği
Digitalization and financial literacy: The example of Batman Police Department
  1. Tez No: 853731
  2. Yazar: METİN AGRIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKİN NEVZAT GÜDELCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Teknoloji alanında yaşanan gelişmeler, geleneksel yöntemlerle gerçekleştirilen birçok hizmetin dijital ortama kaymasına neden olmaktadır. Dijital ortama yayılan bu hizmetler, bireylere ve işletmelere zaman, mekân ve maliyet tasarrufu sağlamaktadır. Dijital alanda yaşanan bu avantaj kendisini okuryazarlık alanında da göstermektedir. Dijitalleşme birlikte finansal sektörde yaşanan değişimler söz konusu alanın okuryazarlığının bilgi, yetenek ve uygulama ile gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bilgisayar, mobil cihazlar ve internet erişiminin yaygınlaşması birlikte finansal okuryazarlık da önemli ölçüde ilerleme kaydetmiştir. Dijital alanda yaşanan yeniliklerle birlikte finansal hizmetlerde çeşitlilik hızlanmış ve insanların anlayabileceği pratik uygulamalar oluşturulmuştur. İnternet ve mobil bankacılık destekleri sayesinde şubeye gitmeden mekân ve zaman fark etmeksizin ihtiyaç duyulan maddi gereksinimler karşılanabilmektedir. Dijitalleşmenin gelişimi birlikte finansal sektörde oluşan yenilikler ve bu bilgilere erişim ve kullanma özellikleri ortaya konmuştur. Dijital finansal okuryazarlığın öneminin her geçen gün arttığı günümüz yüzyılında bireyler üzerindeki avantaj ve dezavantajlarını hazırlanan anket formu ile sınanmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin dijital finansal okuryazarlık bilgilerinin riskleri ve sorunları anlama ve yorumlama konusu yanında bireylerin demografik özellikleri ile bireylerin dijital finansal okuryazarlık ile anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in the field of technology cause many services performed by traditional methods to shift to the digital environment. These services, which extend to the digital environment, provide time, space and cost savings to individuals and businesses. This advantage experienced in the digital field also shows itself in the field of literacy. The changes in the financial sector along with digitalization reveal the necessity of literacy in the field in question with knowledge, skills and practice. With the widespread use of computers, mobile devices and internet access, financial literacy has also progressed significantly. With the innovations in the digital field, diversity in financial services has accelerated and practical applications that people can understand have been created. Thanks to internet and mobile banking support, financial needs can be met regardless of time and place without going to a branch. With the development of digitalization, innovations in the financial sector and the features of accessing and using this information have been revealed. In today's century, where the importance of digital financial literacy increases day by day, its advantages and disadvantages on individuals were tested with the prepared survey form. It was concluded that there is a significant relationship between the individuals' demographic characteristics and their digital financial literacy, as well as the ability to understand and interpret the risks and problems of the digital financial literacy information of the individuals participating in the study.