Şirket çalışanlarının finansal okuryazarlık ve dijitalleşme düzeyinin analizi: Mersin ili örneği
Analysis of financial literacy and digitalization level of company employees: Mersin province example
  1. Tez No: 922568
  2. Yazar: AYŞE TANER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle finansal okuryazarlık ve dijitalleşme kavramları ön plana çıkmaktadır. Çalışanların finansal okuryazarlık düzeyleri ve dijital becerileri, şirketlerin iş gücünün verimliliğini önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Finansal okuryazarlık ve dijitalleşme, iş dünyasında rekabetçi bir avantaj haline gelmektedir. Şirketler, çalışanlarının dijitalleşme ve finansal okuryazarlık konularında yeteneklerini artırarak rekabet avantajı sağlayabilirler. Çalışmanın amacı, Mersin ilindeki şirket çalışanlarının finansal bilgi düzeylerini, finansal tutumlarını, finansal davranışlarını ve finansal dijitalleşme düzeylerinin demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğini tespit etmektir. Bu tespitlerle, çalışmanın çalışanların dijital teknolojileri etkin şekilde kullanma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Araştırmanın evreni,18 yaş ve üzerinde olan, Mersin ilinde faaliyet gösteren şirket çalışanlarından oluşmaktadır. Kolayda örneklem yöntemiyle ulaşılan 392 katılımcı ise örneklemi oluşturmaktadır. Mersin ilindeki şirket çalışanları tanımlanmıştır. Verilerin analizi SPSS 29.0.2 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Frekans ve yüzde analizi, standart sapma, ortalama ve tek yönlü ANOVA analizleri yapılmıştır. Ölçeğin geçerliliğine DFA ile bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the advancement of technology, the concepts of financial literacy and digitalization have come to the forefront.Employees' financial literacy levels and digital skills can significantly affect the productivity of companies' workforce. Financial literacy and digitalization are becoming a competitive advantage in the business world. Companies can gain a competitive advantage by increasing the skills of their employees in digitalization and financial literacy. The aim of the study is to determine whether the financial knowledge levels, financial attitudes, financial behaviors and financial digitalization levels of company employees in Mersin province differ according to demographic characteristics. With these findings, it is thought that the study can help employees improve their skills in using digital technologies effectively. The population of the research consists of company employees operating in Mersin, who are 18 years old and over. 392 participants reached by convenience sampling method constitute the sample. Company employees in Mersin province were identified. Data analysis was carried out using SPSS 29.0.2 program. Frequency and percentage analysis, standard deviation, mean and one-way ANOVA analyzes were performed. The validity of the scale was examined with CFA.