Bidâyetü'l-Müctehid Nihâyetü'l-Muktesid adlı eserde icmâ'â dair meselelerin tahkîki
The analysis of the issues related to ijma in the work titled Bidayet al-Mujtahid and Nihayet al-Muqtesid
  1. Tez No: 853740
  2. Yazar: EMİNE YAKUT AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF EŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İbn Rüşd, aile geleneğini sürdürerek Malikî mezhebiyle ilgilenmiş ve kadılık yapmıştır. Kadılık yapmasından fıkhî bilgisinin de oldukça geniş ve derin olduğunu anladığımız İbn Rüşd'ün günümüze ulaşan fıkıh eseri Bidâyetü'l-Müctehid ve Nihâyetü'l-Muktesid'dir. Bu eser karşılaştırmalı bir İslâm hukuku eseri olup İbn Rüşd'ün fıkıh usulü anlayışına dair bazı yorumlamalar yapmamıza da imkân tanımaktadır. Bu çalışmada dikkatimizi vereceğimiz kısım icmâ'a dair hükümlerdir. Bidayetü'l- Müctehid ve Bihâyetü'l-Muktesid eserinde İbn Rüşd'ün hakkında icmâ' olduğunu iddia ettiği hükümleri analiz edip, İbn Rüşd'ün icmâ' edilen konulara yaklaşımını ve bu konulardaki değerlendirmelerini inceleyeceğiz. Bu değerlendirmeler ışığında İbn Rüşd'ün icmâ' anlayışını tespit edeceğiz. İbn Rüşd'ün icmâ' teorisi yaklaşımını daha net anlaşılmasını sağlamanın yanında icmâ iddiası taşıyan hükümlerin diğer mezheplerde sağlaması yapılarak icmâ'ın gerçekleşip gerçekleşmediği de çalışmanın amaçları arasındadır.
Özet (Çeviri)
Ibn Rushd, following the family tradition, was interested in the Maliki sect and worked as a qadi. One of the rare jurisprudential works of Ibn Rushd, whose jurisprudential knowledge is quite broad and deep, is Bidâyet al-Mujtahid wa Nihâyet al-Muqtesid. This work is a comparative work of Islamic law and allows us to make some interpretations about Ibn Rushd's understanding of the method of fiqh. In this study, we will focus our attention on the provisions regarding ijma. In Bidayat al-Mujtahid wa Nihayat al-Muqtesid, we will analyse the rulings about which Ibn Rushd claims that there is ijmā, and we will examine Ibn Rushds approach to and evaluations of ijmā on these issues. In the light of these evaluations, we will determine Ibn Rushd's understanding of ijmā. In addition to providing a clearer understanding of Ibn Rushds approach to the theory of ijmā, it is also among the aims of the study whether ijmā is realised or not by ensuring that the provisions claiming ijmā in other sects.