Otizm spektrum bozukluğu tanılı çocuğa sahip annelerin pişirme ve yiyecek hazırlama becerilerinin çocuğun beslenme davranışları ve gastrointestinal semptomları ile ilişkisinin incelenmesi
The relationship between cooking and food preparation skills of mothers with children diagnosed with autism spectrum disorder and their child's feeding behaviors and gastrointestinal symptoms
  1. Tez No: 853745
  2. Yazar: FATMA KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI ÖMER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı; otizm spektrum bozukluğu tanılı çocuğa sahip annelerin pişirme ve yiyecek hazırlama becerilerinin çocuğun beslenme davranışları ve gastrointestinal semptomları ile ilişkisinin incelenmesidir. Bu çalışma İstanbul ilinde iki farklı özel rehabilitasyon merkezinde eğitim alan otizmli çocuğa sahip 85 anne tarafından yürütülmüştür. Çalışmaya katılan annelere“Anne ve Çocuğa ait Sosyo-Demografik Bilgiler”,“Otizm Öğün Davranış Kısa Ölçeği (BAMBI)”,“Pişirme ve Yiyecek Hazırlama Becerileri Ölçeği (PB ve YHB)”ve“Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği (GSDÖ)”içeren anket uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 27.0 programı kullanılmıştır. Çalışmaya katılan annelerin PB ve YHB ölçeğinden aldıkları toplam puan ortalaması 136,17±39,61 puan, çalışmaya dahil edilen çocukların BAMBI ölçeğinden aldıkları toplam puan ortalaması 50,37±13,66 puan ve çocukların GSDÖ toplam puan ortalaması 39,24±17,73 puan olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; The aim of this study is to examine the relationship between the cooking and food preparation skills of mothers of children with autism spectrum disorder and the child's feeding behavior and gastrointestinal symptoms. This study was conducted by 85 mothers of children with autism who were receiving education in two different private rehabilitation centers in Istanbul. A survey including“Socio-Demographic Information of Mother and Child”,“Autism Meal Behavior Brief Scale (BAMBI)”,“Cooking and Food Preparation Skills Scale (PB and YHB)”and“Gastrointestinal Symptom Rating Scale (GSDO)”was applied to the mothers participating in the study. SPSS 27.0 program was used to analyze the data. The total average score of the mothers participating in the study from the PB and YHB scale was 136.17±39.61 points, the total average score of the children included in the study from the BAMBI scale was 50.37±13.66 points, and the total average score of the children on the GSDO was 39.24±17, 73 points were found.