Metastatik olmayan lokal ileri evreli renal hücreli karsinomlarda enflamatuar belirteçlerin prognostik önemi
Prognostic significance of inflammatory markers in non-metastatic advanced renal cell carcinomas
  1. Tez No: 853751
  2. Yazar: SERDAR BAYKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Non-metastatik böbrek hücreli karsinomu (RCC) hastalarında enflamatuar belirteçlerin prognostik değerini değerlendirmek. Materyal ve Metod: 2008-2022 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Üroloji Kliniği'nde radikal nefrektomi uygulanan ve en az pT2a evresi saptanan 281 hasta retrospektif olarak incelendi. Verileri eksik olan, postoperatif ilk 3 ay içinde vefat eden, sitoreduktif nefrektomi uygulanan ve böbrek hücreli karsinom dışı histopatolojilere sahip hastalar çalışma dışı bırakıldı. Nihayetinde, 197 hasta çalışmaya dahil edildi. İnflamatuar belirteçler (PIV, PLR, LMR, SIRI, SII) operasyon öncesi değerlerden hesaplandı ve bunların genel sağkalım üzerine etkileri değerlendirildi. Bulgular: Dahil edilen hastaların medyan yaşı 59 (IQR: 51-66) olup, %65,5'i erkekti. Hastaların %68'i berrak hücreli RCC alt tipine, %56,4'ü yüksek grade'li kansere sahipti. Ortalama takip süresi 49 aydı ve bu dönemde %36,5'i vefat etti. İki ve beş yıllık genel sağkalım oranları sırasıyla %81,4 ve %69,4 olarak hesaplandı. İnflamatuar belirteçler arasında PIV, genel sağkalımı öngörmede en güçlü bağımsız faktör olarak ortaya çıktı. Özellikle, PIV değeri 328'in üzerinde olan hastalarda genel sağkalım belirgin şekilde düşüktü (HR: 2,79). PIV'e ek olarak, çok değişkenli analizlerde UISS ve PIV, bağımsız öngörücü faktörler olarak belirlendi (p=0,002), ve PIV'in modele eklenmesi, modelin prognostik değerine %0,24 olumlu katkı sağladı.
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluate the prognostic value of inflammatory markers in patients with non- metastatic advanced renal cell carcinomas (RCCs). Materials and Methods: A retrospective analysis was conducted on 281 patients who underwent radical nephrectomy (open or laparoscopic) for kidney tumors at Kocaeli University Urology Clinic between 2008 and 2022 and were identified with at least a pathological stage of pT2a. Patients with incomplete data, those who died within the first 3 months postoperatively, underwent cytoreductive nephrectomy, or had histopathologies other than renal cell carcinoma were excluded from the study. Ultimately, 197 patients were included. Inflammatory markers (PIV, PLR, LMR, SIRI, SII) were calculated based on preoperative values and their impact on overall survival was assessed. Results: The median age of the included patients was 59 (IQR: 51-66), with 65.5% being male. 68% of the patients had clear cell RCC subtype, and 56.4% had high-grade cancer. The average follow-up period was 49 months, during which 36.5% of the patients died. The overall survival rates at two and five years were calculated as 81.4% and 69.4%, respectively. Among the inflammatory markers, PIV emerged as the strongest independent factor predicting overall survival. Notably, patients with a PIV value above 328 had significantly lower overall survival (HR: 2.79). In addition to PIV, multivariable analyses identified UISS and PIV as independent predictive factors (p=0.002), and the inclusion of PIV in the model contributed positively to the prognostic value of the model by 0.24%.