Non metastatik gastrik kanserli hastalarda neoadjuvan kemoterapi yanıtını predikte eden faktörler
Factors that predict neoadjuvant chemotherapy response in patients with non-metastatic gastric cancer
- Tez No: 873475
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSLİH ÜRÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Lokal ileri evre gastrik tümörlerde standart tedavi yaklaşımı neoadjuvan kemoterapi sonrası cerrahidir. Çalışmamızda neoadjuvan kemoterapi alan lokal ileri evre gastrik kanser hastalarında tedavi yanıtını ve prognozunu predikte eden faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya 01 Ocak 2010-01 Eylül 2023 tarihleri arasında Yüzüncüyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi tıbbi Onkoloji polikliniğe başvuran non metastatik gastrik adenokanser tanısı olup neoadjuvan kemoterapi alan toplam 106 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, klinikopatolojik özellikleri ve çeşitli laboratuar parametreleri hastane kayıtlarındaki bilgiler doğrultusunda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The standard treatment approach for locally advanced gastric tumors is surgery after neoadjuvant chemotherapy. In our study, we aimed to investigate the factors predicting treatment response and prognosis in locally advanced gastric cancer patients receiving neoadjuvant chemotherapy. Materials and Methods: A total of 106 patients with non metastatic gastric adenocarcinoma who were admitted to the Medical Oncology outpatient clinic of Yüzüncüyıl University Medical Faculty Hospital between January 01, 2010 and September 01, 2023 and who received neoadjuvant chemotherapy were included in this study. Demographic data, clinicopathologic features and various laboratory parameters of the patients were analyzed according to the information in the hospital records.