Metastatik olmayan kolon kanserli hastalarda acil ve elektif cerrahinin onkolojik sonuçlarının incelenmesi
Investigation of emergency and elective surgery oncological results in patients with non-metastatic colon cancer
  1. Tez No: 846553
  2. Yazar: AHMET ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA DİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: Kolon kanserli hastaların cerrahisinde acil uygulanan ameliyatların hastanın genel durumunun kötü olması ve ilk amacın hastanın hayatını kurtarmak olması sebebiyle onkolojik prensiplerden ödün verildiği literatürdeki çalışmalarda gösterilmektedir. Çalışmamız metastatik olmayan kolon kanseri sebebiyle acil ve elektif cerrahi uygulanan hastaların onkolojik sonuçlarını karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza şubat 2019 ile temmuz 2023 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde kolon kanseri nedeniyle ameliyat edilen 345 hasta dahil edilmiştir. Bu hastalardan 135'i acil cerrahi uygulanan, 210'u ise elektif cerrahi uygulanan hasta grubudur. Bu iki grup arasında tümörün lokalizasyonu, boyutu, T ve N evresi, sağkalım ve hastalıksız sağkalım süreleri, postoperatif mortalite, postoperatif major komplikasyon görülmesi, lokal nüks ve uzak metastaz gelişimi, çıkarılan lenf nodu sayısı, spesmen uzunluğu, uygulanan cerrahinin komplet mezokolik eksizyon tekniğine uygun olup olmadığı ve buna göre onkolojik sonuçların değişkenlik gösterip göstermediği ve kemoterapiye başlangıç süreleri incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda her iki grupta da erkek cinsiyetin kolon kanseri nedeniyle daha sık ameliyat edildiği saptanmış olup iki grup arasında anlamlı fark yoktur. Postoperatif mortalite (30 gün) acil grubunda daha fazla olup istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,027).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In the surgery of colon cancer patients, because of the reason that emergency operations are performed in cases where the patient's overall condition is poor, and the primary goal is to save the patient's life, it is shown in studies of literature that oncological principles are compromised. Our study aims to compare the oncological outcomes of patients undergoing emergency and elective surgery for non-metastatic colon cancer. Materials and Methods: Our study included a total of 345 patients who underwent surgery for colon cancer at the Ankara Bilkent City Hospital Generel Surgery Clinic between February 2019 and July 2023. Among these patients, 135 underwent emergency surgery, while 210 underwent elective surgery. Various parameters were analyzed between these two groups, inclouding tumor localization, size, T and N stage, overall survival and disease-free survival durations, postoperative mortality, occurence of major postoperative complications, local recurrence, development of distant metastases, number of lymph nodes harvested, specimen length, whether the surgical procedure adhered to the complet mesocolic excision technique, and the time interval from diagnosis to the initiation of chemotherapy. Findings: In our study, it was observed that both groups had a higher prevalence of male patients undergoing surgery for colon cancer, with no significant difference between the two groups. Postoperative mortality (30 days) was higher in the emergency group and statistically significant (p=0,027).