Kamu yönetiminde üst kademe yöneticilik: İngiltere örneği
Senior civil service in public administration: The case of Britain
  1. Tez No: 853775
  2. Yazar: RABİA NUR KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN UMUT ÇİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bir bütün olarak idari mekanizmanın etkinliğinin sağlanmasında, bilgi ve becerileri, deneyimleri ve aldıkları kararlarla kamu yönetiminin başarısı üzerinde büyük etkileri olan üst kademe yöneticilerin ülkesinin beklenti, istek ve gereksinimlerini iyi bilen ve bunları kamu yararı doğrultusunda en iyi şekilde karşılayabilecek durumda olan kişiler olmaları beklenmektedir. Bunun sağlanması ise, üst kademe yöneticilere gerekli bilgi, beceri ve tecrübeyi aşılayan bir yetiştirme sürecinin varlığına bağlıdır. Üst kademe yöneticilik, kamu yönetiminin kendine has özellikleriyle karakterize edilen ve kamu yönetiminin maruz kaldığı baskılardan benzer şekilde etkilenen bir yapıdır. Yöneticiliğin doğasını yansıtan bu değişkenler, yetiştirilme sürecini de etkilemektedir. Teze konu olan İngiltere'de ise yönetici yetiştirme uygulamaları özellikleri, kamu hizmetinde özel-kamu ortaklığı, ademi merkeziyetçilik, esnek bürokrasi ve pragmatik yönetim anlayışı şeklinde sayılabilen, kamu yönetimi çerçevesinde şekillenmiş; 1980'li yıllarda yaşanan işletmecilik devrimiyle kamu yönetimine etkinlik, etkililik ve verimlilik kavramlarının aktarılması neticesinde yöneticilerin görev ve niteliklerinde yaşanan değişimle bugünkü halini almıştır. Buna göre günümüzde İngiltere'de üst kademe yöneticiler, merkezden ve devlet eliyle değil, özerk kuruluşlarca sunulan; bu nedenle kamu yöneticiliğine dair güncel yaklaşımları yansıtan; kamu yönetiminin dışından gelenlere açık; adaylara işletmeci ruhunu benimsetmeye yönelik; mekân ve zaman bakımından sınırlandırılmamış bir biçimde yetiştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In ensuring the effectiveness of the administrative mechanism as a whole, it is expected that senior civil servants, who have a significant impact on the success of public administration with their knowledge, skills, experiences, and decisions, should be individuals well-versed in the expectations, desires, and needs of their country. These individuals are expected to be capable of meeting these expectations, desires, and needs in the best possible way for the public interest. Achieving this depends on the existence of a training process that imparts the necessary knowledge, skills, and experience to senior civil servants. Senior civil service is a structure characterized by the unique features of public administration and is similarly affected by the pressures faced by public administration. These variables reflecting the nature of administration also influence the training process. In the context of the thesis, in Britain, training practices have taken their current form through the influence of public administration, which can be characterized as publicprivate partnership, decentralization, flexible bureaucracy, and pragmatic management philosophy. This transformation occurred as a result of the transfer of the concepts of efficiency, effectiveness, and productivity to public administration during the managerial revolution of the 1980s, leading to changes in the duties and qualifications of senior civil servants. Accordingly, today in Britain, senior civil servants are trained in a manner that reflects current approaches to public administration: the training is not provided by the central government but by autonomous organizations; is open to those from outside of public administration; reflects contemporary approaches to public administration, aims to instill an managerial spirit in candidates, and is not limited in terms of space and time.