Dönel eğmeli yorulma test cihazı tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of rotating bending fatigue test machine
- Tez No: 853776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KARABUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yorulma mukavemeti, kullanılmakta olan tüm malzemeler için önemli bir kriterdir. Geçmiş yıllarda malzemelerin statik olarak taşıdıkları yükleri, servis şartlarında taşıyamadıkları görülmüştür. Bu durum literatüre giren“çevrimsel yükleme”olgusu ile açıklanmaktadır. Çevrimli yüklemeler, malzemenin yüzeyinde bir çatlak oluşturarak ya da mevcut bir süreksizlikten faydalanarak hasara sebep olurlar. Yorulma dayanımının belirlenmesinde birçok test yöntemi ve cihaz mevcuttur. Bunların tamamı belirli bir yükün, farklı şekillerde, tekrarı esasına dayanmaktadır. Uygulanan testler arasında en az maliyetli ve en basit olan yöntem dönen eğmeli yorulma testidir. Bu çalışma kapsamında R.R. Moore tipi dönen eğmeli yorulma test cihazı tasarımı yapılmış ve imalatı gerçekleştirilmiştir. AA6063 ve C45 yorulma test numuneleri standartlarına göre hazırlanmış ve yorulma deneyine tabi tutularak üretimi yapılan dönel eğmeli test cihazının standartlara uygunluğu literatür çalışmaları ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fatigue strength is an important criterion for all materials used. In the past years, it has been observed that materials cannot carry the loads they carry statically under service conditions. This situation is explained by the phenomenon of“cyclic loading”in the literature. Cyclic loadings cause damage by creating a crack in the surface of the material or by exploiting an existing discontinuity. There are many test methods and devices for determining fatigue strength. All of these are based on the repetition of a certain load in different ways. Among the tests applied, the least costly and simplest method is the rotating bending fatigue test. In this study, a rotating bending fatigue test device was designed and manufactured. Fatigue life of AA 6063 aluminum alloys, which were prepared according to the fatigue test sample standards and with specific properties, were subjected to fatigue test and calculated.