Dönemeç içine inşa edilen çelik otokorkulukların konkav ve konveks durumlarının EN 1317 standardındaki güvenlik parametrelerine etkisinin sonlu elemanlar analizi ile araştırılması
Investigation of the effects of concave and convex conditions of steel guardrails built into curve on the safety parameters in accordance with EN 1317 standard through finite element analysis
  1. Tez No: 853785
  2. Yazar: ZEYNEL ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT ÖZCANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yol kenar güvenliğinde bariyer tasarımı yapılırken; literatürde ve yapılan çalışmalarda bariyerlerin güvenlik parametreleri ve performansı sadece yolun düz durumu göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Yolun yarıçaplı (konveks ve konkav) durumu göz önünde bulundurulmamıştır. Yolun yarıçaplı durumu ve parametreleri yol güvenliği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Yolun yarıçaplı durumu hız ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. Bu yarıçaplı yol durumu; yolun düz durumuna göre kaza sırasında aracın bariyerle temas süresinin değişmesine neden olacaktır. Buna bağlı olarak aracın çarpma anındaki ivme ve hız değerleri de değişecektir. EN 1317'ye göre birçok güvenlik parametreleri bu ivme değerlerine göre hesaplanmaktadır. Bu çalışmada sonlu elemanlar yazılımı LS-DYNA kullanılarak EN 1317 standardı TB11 testi için güvenlik parametreleri yeterliliği araştırılmıştır. Konveks ve konkav farklı yarıçaplı 14 tane otokorkuluk sistemi tasarlanıp çarpışma testleri LS-DYNA kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yolun yarıçaplı durumuna göre tasarlanan otokorkulukların ASI ve diğer parametre değerleri üzerindeki etkileri de tez kapsamında araştırılmıştır. İlk olarak H1W4-A çelik bariyer sistemi için 900 kg araç kullanılarak TB11 sonlu elemanlar analizi yapılmıştır. Literatürde yolun düz durumuna göre gerçekleşmiş çarpışma testlerinden alınan verilerle, doğrulama amaçlı bu analiz sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Doğrulaması yapılmış analizlerden elde edilen sonuçlarda konveks otokorkuluk sistemi için çok kritik sonuçlar elde edilmiştir. Özellikle ASI ve THIV güvenlik değerleri yolun düz durumuna göre daha yüksek ve kritik değerler tespit edilmiştir. Çalışma genişliği ve çıkış açısı değerlerinde ise kritik değerler yolun düz durumuna göre daha kritik sonuçlar tespit edilmemiştir. Konkav otokorkuluk sisteminde ise yolun düz durumuna göre ASI ve THIV değeri daha düşük gözlenmiştir. Çıkış açısı ve çalışma genişliği değerlerinde ise yolun düz durumuna yakın değerler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
When designing barriers for roadside safety, the safety parameters and performance of barriers are typically determined based on the straight condition of the road in the literature and existing studies. The curved condition (convex and concave) of the road is not taken into account. The curved condition and parameters of the road have a significant impact on road safety. The curved condition of the road is strongly related to speed. This curved road condition will cause a change in the contact time of the vehicle with the barrier during a crash compared to the straight road condition. Consequently, the acceleration and velocity values of the vehicle at the moment of impact will also change. According to EN 1317, many safety parameters are calculated based on these acceleration values. In this study, the adequacy of safety parameters for the EN 1317 TB11 test was investigated using the finite element program LS-DYNA. Fourteen different guardrail systems with convex and concave radii were designed, and collision tests were conducted using LS-DYNA. The effects of the guardrails designed according to the curved condition of the road on ASI and other parameter values were also investigated within the scope of the thesis. Initially, finite element analysis was conducted for the H1W4-A steel barrier system using a 900 kg vehicle in the TB11 test. The analysis results were then compared with data obtained from collision tests conducted in the literature under straight road conditions for validation purposes. Critical results were obtained for the convex guardrail system in the validated analyses. Especially higher and critical values for ASI and THIV safety parameters were identified compared to the straight road condition. However, critical values were not identified for the width and exit angle parameters compared to the straight road condition. For the concave guardrail system, lower values for ASI and THIV were observed compared to the straight road condition. Similar values were found for exit angle and width parameters compared to the straight road condition.