Elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcı ve elektronik ticaret hizmet sağlayıcıların kişisel verilerin korunması mevzuatı kapsamında yükümlülükleri
Obligations of electronic commerce intermediary service providers (ECISPs) and electronic commerce service providers (ECISPs) within the scope of personal data protection legislation
- Tez No: 853786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
“Elektronik Ticaret Aracı Hizmet Sağlayıcı ve Elektronik Ticaret Hizmet Sağlayıcıların Kişisel Verilerin Korunması Mevzuatı Kapsamında Yükümlülükleri”isimli tez çalışmasında, e-ticaret faaliyetlerine taraf olan ETAHS'lerin ve ETHS'lerin kişisel verilerin korunması mevzuatı çerçevesinde yükümlülükleri üzerinde durulmuş ve söz konusu yükümlülükler, hem ulusal hem uluslararası mevzuata değinilerek özellikle KVKK, ETDHK, ilgili yönetmelikler ve tebliğler çerçevesinde ele alınmıştır. Tez çalışması üç bölümden oluşmakta olup ilk bölümde e-ticaret kavramı üzerinde durulmuş, e-ticaret uygulamalarına, e-ticaret ile klasik ticaret arasındaki farklara ve e-ticaretin gelişimine değinilerek e-ticarette yer alan taraflar açıklanmıştır. Bu kapsamda, ETAHS ve ETHS kavramı üzerinde durulmuş, e-ticaret faaliyetlerinde gizliliğin ve kişisel verilerin korunmasının önemi ele alınmıştır. Devamında, e-ticarette kişisel verilerin korunmasına ilişkin ulusal ve uluslararası düzenlemeler açıklanmış, kişisel veri kavramı tartışılarak e-ticaret faaliyetlerinde ETHS ve ETAHS'ler tarafından işlenen kişisel veriler ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, e-ticarette veri sorumlusu, veri işleyen ve ilgili kişi olan taraflardan bahsedilerek ETHS ve ETAHS'lerin veri sorumlusu, ortak veri sorumlusu ya da veri işleyen olabileceği durumlar ele alınmış, e-ticaret faaliyetlerinde kişisel verilerin elde edilmesi yollarıyla kişisel verilerin işlenmesi kavramı üzerinde durulmuştur. Devamında, ETHS ve ETAHS'lerin kişisel verilerin korunması mevzuatı kapsamında yükümlülükleri ile söz konusu tarafların hak ve sorumlulukları detaylandırılmıştır. Çalışmanın son bölümünde, ETHS ve ETAHS'ler tarafından veri güvenliğine ilişkin alınması gereken tedbirler, ilgili kişilerin hak arama yöntemleri, kişisel verilerin korunmasına yönelik uygulamalar, bu kapsamda ticari elektronik iletiler ve ETHS ile ETAHS'lerin yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde karşılaşabilecekleri idari, hukuki ve cezai yaptırımlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis titled“Obligations of Electronic Commerce Intermediary Service Providers (ECISPs) and Electronic Commerce Service Providers (ECSPs) within the Scope of Personal Data Protection Legislation”, the obligations of ECISPs and ECSPs which are parties to e-commerce activities, within the framework of the personal data protection legislation, are emphasized. These obligations are discussed within the framework of the Law on the Protection of Personal Data, the Law on the Regulation of Electronic Commerce and relevant regulations and communiqués, referring to both national and international legislation. The thesis consists of three sections; in the first section, the concept of e-commerce is emphasized, e-commerce applications, the differences between e-commerce and traditional commerce, the development of e-commerce and the parties involved in e-commerce are explained. In this context, the concept of ECISP and ECSP was emphasized and the importance of privacy and protection of personal data in e-commerce activities was discussed. Subsequently, national and international regulations regarding the protection of personal data in e-commerce are explained, the concept of personal data is examined and personal data processed by ECSP and ECISP in e-commerce activities are discussed. In the second section of the study, the situations in which ECSP and ECISP can be data controller, data processor or joint controllers are discussed by mentioning the data controller, data processor and data subject parties in e-commerce, and the concept of processing personal data and the ways of obtaining personal data in e-commerce activities are emphasized. Subsequently, the obligations of ECSP and ECISP within the scope of personal data protection legislation and the rights and responsibilities of these parties are detailed. In the last section of the study, the measures to be taken by ECSP and ECISP regarding data security, the methods of claiming rights of the data subjects, systems for the protection of personal data, in this context, commercial electronic messages and the administrative, legal and criminal sanctions that ECSP and ECISP could face if they fail to fulfill their obligations are explained.