Öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile çevrimiçi öğrenme tutumları arasındaki ilişki
The relationship between lifelong learning orientations and online learning attitudes of teacher candidates
  1. Tez No: 853801
  2. Yazar: HAFSA SULTAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile çevrimiçi öğrenme tutumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Yaşam boyu öğrenme eğilimleri ve çevrimiçi öğrenme tutumlarının bazı değişkenler ile arasındaki ilişkiye de bakılmıştır. Bu çalışma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüş betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma evrenini 2023-2024 eğitim öğretim yılında öğrenim görmekte olan 535 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Çalışma boyunca veriler, Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği, Çevrimiçi Öğrenme Tutum Ölçeği ve kişisel bilgiler formu ile toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre; öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin, kısmen yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen adayların yüksek lisans yapma isteklerine göre yaşam boyu öğrenme eğilimleri, motivasyon, sebat ve merak yoksunluğu ortalama puanlarının anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Yaşam boyu öğrenme eğilimleri ölçeği ve motivasyon, sebat alt boyutları öğrencilerin okudukları bölümlere göre anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen adayların okudukları sınıf düzeyleri ile yaşam boyu öğrenme ölçeği ve motivasyon, sebat alt boyutları arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Öğretmen adayların çevrimiçi öğrenme tutumlarının ve genel kabul, bireysel farkındalık, kullanışlılık, uygulama etkililiği alt boyutlarının orta düzey olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile çevrimiçi öğrenme tutumları arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between lifelong learning orıentatıons and online learning attitudes of teacher candidates has been examined. The study also investigated the correlation between lifelong learning orıentatıons, online learning attitudes, and certain variables. This research is a descriptive study conducted using the relational survey model, one of the quantitative research methods. The study group consisted of 535 teacher candidates studying in the 2023-2024 academic year. Throughout the study, data were collected with the Lifelong Learning Orientations Scale, Online Learning Attitude Scale and personal information form. According to the research findings, it was concluded that the lifelong learning orientations of pre-service teachers were partially at a high level. It was concluded that the mean scores of lifelong learning orientations, motivation, persistence and lack of curiosity differed significantly according to the desire of prospective teachers to do master's degree. It was concluded that lifelong learning orientations scale and motivation, persistence sub-dimensions showed significant differences according to the departments of the students. A significant difference was found between the grade levels of pre-service teachers and lifelong learning scale and motivation, persistence sub-dimensions. It was concluded that pre-service teachers' online learning attitudes and general acceptance, individual awareness, usefulness, application effectiveness sub-dimensions were at medium level. It was concluded that there was no significant relationship between pre-service teachers' lifelong learning orientations and online learning attitudes.