Yeni müzecilik anlayışı çerçevesinde Orta Bizans dönemi kültürü sanal müzesi
Middle Byzantine culture virtual museum within the framework of new museology approach
- Tez No: 853829
- Danışmanlar: PROF. DR. ASNU BİLBAN YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu tez çalışmasında yeni müzecilik anlayışı çerçevesinde, Bizans döneminin altın çağı olarak addedilen Orta Bizans Dönemi'ne ait dünyanın önde gelen müzelerinde sergilenen nesneler dijital teknolojilere dayanarak katılımcı kültür temelli interaktif ziyaretçi yaklaşımlarıyla bir sanal müze kapsamında değerlendirilecektir. Yeni müzecilik çalışmaları ziyaretçilerin müze tecrübelerini merkez alan ve fiziki veya sanal müze ziyaretlerinde aktif katılımlarını hedefleyen bir perspektifte yoğunlaşmaktadır. Bu amaçla tez kapsamında belirlenen nesnelerin her biri için dünyanın önde gelen eğitim kurumlarında yapılan sanat alanındaki eğitim odaklı çalışmalardan öne çıkan uygulamalar içinden belirli yorumlama ve inceleme teknikleri seçilmiştir. Çalışmanın amacı, dünyanın farklı yerlerinde bulunan müzelere fiziksel ziyarette bulunamayacak olan öğrencilerin, öğretmenlerin ve sanatseverlerin sanal ortamda bir araya getirilmiş Orta Bizans dönemine ait farklı müze nesnelerini yaratıcı bir şekilde bireysel veya grup olarak incelemeleri için ortak bir platform yaratmaktır. Tez çalışması üç ana bölüme ayrılır. İlk bölümde Bizans kültürünü anlamak için kültür kavramı ve maddi kültür konuları açıklanarak planlanan sanal müze için çerçeve oluşturulmuştur. İkinci bölümde yeni müzecilik ve dijitalleşme konuları üzerine yapılacak araştırma ile planlanan sanal müze uygulaması için ön görülen tekniklerin dayandırılacağı ilkeler ve dünya müzeciliğinde dijitalleşme, eğitim ve interaktif katılıma yönelik gelişmeler incelenmiştir. Son bölümde Orta Bizans dönemi kültürüne ve kadınların toplumsal cinsiyet rollerine dair yapılan araştırmalar ve Orta Bizans dönemi kültüründe kadınların kullandığı nesneler seçkisi ortaya konmaktadır. Bu son bölümde sanal müze nesneleri olarak kadınlarla ilişkilendirilen, Orta Bizans dönemine ait Yüzük, Kutu, Cam Şişe, Kumaş Parçası, Kolye Ucu, Kapı Kilidi, Seramik Tabak ve Oyuncak olarak seçilen sanal müze nesneleri için uygulanacak farklı değerlendirme yöntemleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, within the framework of the new museology approach, the objects exhibited in the world's leading museums belonging to the Middle Byzantine Period, and are considered to be the golden age of the Byzantine period, will be investigated within the prospect of a virtual museum using the digital interactive visitor approaches as the basis for participatory culture. New museology studies focus on the centrality of the visitors' experiences in the museums and aim for their active participation during their physical or virtual visits. For this purpose, for each of the objects in the virtual museum, certain interpretation and examination techniques were selected from the prominent practices of previous education institutions in the field of art education. The aim of the study is to create an educational platform for students, teachers and art lovers who cannot physically visit the museums in various parts of the world and creatively examine different museum objects belonging to the Middle Byzantine period brought together in a virtual environment. The thesis consists of three main parts. In the first part, in order to understand Byzantine culture, the framework for a prospect virtual museum will be explained on the basis of theories of culture and material culture. In the second part, the research on new museology and digitalization, the principles on which the techniques envisaged for the planned virtual museum application will be elaborated and the developments in digitalization, education and interactive participation museology will be examined. Then, in the last section, research on the culture of the Middle Byzantine period and the gender roles of women and a selection of objects used by women in the culture of the Middle Byzantine period will be presented. In this last section, different critical thinking methods will be investigated for the virtual museum objects associated with women in the Middle Byzantine period such as Ring, Box, Glass Bottle, Piece of Cloth, Pendant, Door Lock, Bowl and Toy.