Toplumsal cinsiyet eşitliği bakımından vergilendirme
Taxation with regard to gender equality
  1. Tez No: 853839
  2. Yazar: DİLARA İNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ATEŞAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tez, devletin pozitif yükümlülükleri kapsamında kadın ve erkek arasında eşitliği hayata geçirme görevi ile vergi hukukunun toplumsal cinsiyete duyarlı bir yapıya bürünmesi gerekliliği üzerine odaklanmaktadır. Tez, vergilendirmenin sosyal işlevi ile vergi yasalarının cinsiyete göre farklı etkilerini değerlendirerek, vergi hukukunun cinsiyet-nötr olmanın ötesine geçmesi ve feminist eleştirilerin ışığında kadın deneyimlerinin bu alanda temsil edilmesi gerektiğini savunmaktadır. Türk ve çeşitli yabancı hukuk sistemlerinden somut örneklerle desteklenen bu inceleme, toplumsal cinsiyet farkındalığına sahip vergilendirme yaklaşımlarının nasıl şekillendirilebileceğini ortaya koymaktadır. Tez, vergi hukukunun kadınlar için gerçekten eşitlikçi bir yaklaşıma kavuşmasının önemine dikkat çekmekte ve bu alandaki normatif gelişmeler için bir temel teşkil etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the state's positive obligations to actualize equality between genders, and the necessity for tax law to adopt a gender-sensitive structure. It evaluates the social function of taxation alongside the differential impacts of tax laws based on gender, advocating for a progression beyond gender neutrality in tax law and for the inclusion of women's experiences in the light of the feminist legal criticism. Supported by concrete examples from Turkish and various foreign legal systems, this analysis demonstrates how taxation approaches aware of gender differences can be shaped. The thesis highlights the importance of tax law achieving a truly equitable perspective and aims to establish a foundation for normative advancements in this area.