Anonim şirketlerde yönetim kurulu üyelerinin hukuki sorumluluğunu sona erdiren hâller
Circumstances that terminate the legal liability of the members of the board of directors in joint stock companies
- Tez No: 853840
- Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER KENDİGELEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 430
Özet
Bu çalışma, anonim şirket yönetim kurulu üyelerinin hukuki sorumluluğuna etki eden hâllerden ibra, sulh ve zamanaşımı kurumlarını konu almaktadır. Birinci bölümde, eTK dönemindeki içtihat ve doktriner görüşlerden de yararlanılarak, ibranın hukuki niteliği, türleri, alınma usulü, kapsamı, hukuki sonuçları pozitif hukuk çerçevesinde kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Ayrıca tespit edilen sorunlara dair de lege ferenda çözüm önerileri sunulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde ise sulh kurumu hakkında genel bilgiler verilmiş, sulh sözleşmesinin ne şekilde kurulacağı tespit edildikten sonra, bu sözleşmenin yönetim kurulu üyelerinin hukuki sorumluluğuna etkileri ortaya konmuştur. Üçüncü ve son bölümde zamanaşımı müessesesi incelenmiştir. Bu kapsamda TK m. 560 ve TK m. 396 hükümleri tetkike tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the release, settlement and statute of limitations, which are among the circumstances affecting the legal liability of the members of the board of directors of joint stock companies. In the first part, the legal nature of the release, its types, the procedure for obtaining it, its scope, and its legal consequences are discussed comprehensively within the framework of positive law, by making use of the case law and doctrinal opinions during the eTPL period. In addition, de lege ferenda solutions to the problems identified are presented. In the second part of the study, general information on the institution of settlement is given, and after determining how the settlement agreement will be established, the effects of this agreement on the legal liability of the members of the board of directors are revealed. Finally, the third and final section analyzes the statute of limitations. In this context, the provisions of Art. 560 TCC and Art. 396 TCC are analyzed.