Gemi işletim maaliyetleri içerisinde deniz sigortasının yeri ve önemi
Importance of insurance in respect of ship operational costs
- Tez No: 85384
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT CELAL BARLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
oz GEMİ İŞLETİM MALİYETLERİ İÇERİSİNDE SİGORTANIN YERİ VE ÖNEMİ Bu çalışmada öncelikle deniz sigortalan incelenmiştir. Tekne ve P & I Klüp sigortalan ile gemi maliyetleri hakkında bilgiler verilmiştir.. -".-,,, Birinci bölümde sigortaya genel giriş yapılmış, ikinci bölümde açıklamalar, temel prensipler ile sigortanın yararlan üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde deniz sigortalarının tarihçesi, deniz rizikolan, tekne sigortalarının kapsamijfiyatlandırmada rol oynayan etkenler ve fiyat tespiti ile deniz sigortalan sınıflandınlması yapılmıştır. Dördüncü bölümde gemi maliyetleri tek tek ele alınarak işletim, sefer ve yük elleçleme masraflan ana başlıklan altoda alt branşlanyle birlikte incelenmiştir. Beşinci bölümde İngiliz Enstitü Klozlan ve sigorta piyasasının durumu anlatılmıştır. Altıncı bölümde P & I Club sigortalarında verilen teminatlar, klube giriş kurallan ve U.K. P & I Club' ün yapmış olduğu analizlerden bulgular verilmiştir. Sonuçlar ve öneriler ile proje tamamlanmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IMPORTANCE OF INSURANCE IN RESPECT OF SHIP OPERATIONAL COSTS In tM^pfqjec£rmam and Machinery Insurance, P & I Club Insurance and ship costs. In the first part of this study, the author presents a general introduction of insurance and in the following part explains some details of insurance like its basic principles and essential benefits. Third part deals with the history of shipping insurances, shipping risks, the concept of hull & machinery insurance, the components and levels of premiums and the classification of shipping insurances. In the fourth part the author explains the running costs individually and discusses the operating, voyage and handling costs with their subtitles. In the following part the U.K. Institute Clauses and the present insurance market is being presented. Finally, a detailed analysis about P & I insurance including claims, the rules for entering the club and some data taken from U.K. P & I Club claim reports can be found. The study finishes with conclusions and suggestions. vn