Koronavirüs pandemisinin denizyolu taşımacılığına etkileri
The impact of coronavirus pandemic on maritime transportation
  1. Tez No: 887873
  2. Yazar: ORHAN YİĞİT YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Ulaşım, Marine Engineering, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
2019 yılının Aralık ayında, Çin'in Wuhan kentinde başlayan ve hızla küresel boyutta yayılan koronavirüs pandemisi, beklenmedik bir şekilde dünya genelinde büyük ekonomik sıkıntılara yol açmıştır. Salgından, denizyolu taşımacılığı dahil olmak üzere tüm endüstriler olumsuz yönde etkilenmiştir. Salgın nedeniyle meydana gelen ekonomik krizin daha önceki kriz dönemlerinden farklı olarak aniden ve öngörülemez şekilde ortaya çıkması ve ekonomik krizlere yönelik uygulanan geleneksel yöntemlerin etkisiz kalması nedeniyle, yaşanan kriz dönemi salgın başlangıcından yaklaşık 5 yıl sonra bile halen etkilerini devam ettirmektedir. Bu tez çalışmasında, koronavirüs pandemisinin küresel ekonomi ve denizyolu taşımacılığı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Salgının neden olduğu ekonomik krizin yarattığı etkilerin yanı sıra, salgının önlenmesi için alınan tedbirlerin denizyolu taşımacılığı üzerinde yarattığı etkilerin de taşımacılık türleri (konteyner, dökme yük, tanker ve yolcu taşımacılığı), limanlar, tedarik zincirleri ve denizyolu taşımacılığı çalışanları ve gemi insanları açısından incelendiği çalışmada, sektör paydaşlarının önceki kriz dönemlerinden çıkardıkları dersler ile aldıkları önlemler sayesinde, kısa sürede atlatılan salgın etkileri ve gelecekte yaşanabilecek benzer durumlar için alınabilecek önlemler tartışılmıştır. Maliyet analizi yapılarak gerçekleştirilen vaka çalışması ile salgının gemi işletim maliyetleri üzerindeki etkileri farklı tonajlardaki iki gemi için salgın süreci ve salgın sonrası süreç olmak üzere ele alınmış ve şirket gelirlerinin değişimleri incelenmiştir. Maliyet analizi ile salgın sonrası süreçte şirket net gelirlerinde küçük tonajlı gemi örneği için %235,63 büyük tonajlı gemi örneği için ise %25,92 artış olduğu görülmüştür. Vaka çalışması sonucunda salgın döneminde büyük tonajlı gemi kullanımının şirket gelirleri için daha avantajlı olduğu görülmüştür. Ayrıca, denizyolu taşımacılığının geleceğine yönelik sektörel stratejilerin belirlenmesi ve gerekli önlemlerin alınabilmesi için bir SWOT analizi yapılmıştır. SWOT analizi sonucunda denizyolu taşımacılığının geleceğine ilişkin güçlü yanların artırılması ve zayıf yönlerin azaltılması ile tehditlerin ortadan kaldırılmasına yönelik iki ana strateji öne çıkmıştır. Bu stratejilerinden biri teknolojik dönüşüm ve dijitalleşme süreçlerinin hızlandırılarak sektöre entegre edilmesi, diğeri ise sektörde yer alan ulusal ve uluslararası örgüt ve organizasyonların hem sektör paydaşları hem de devletlerle olan iletişim ve iş birliği kabiliyetlerinin güçlendirilmesi olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Coronavirus pandemic, which emerged in the city of Wuhan, China in December 2019 and rapidly spread worldwide, caused a major economic crisis globally, affecting all industries including the maritime transportation industry adversely. Unlike previous crises, the economic crisis resulting from the pandemic emerged suddenly and unpredictably, rendering traditional crisis management methods ineffective. Consequently, even approximately four years after the emergence of the pandemic, its effects continue to persist. This thesis examines the effects of the coronavirus pandemic on the global economy and maritime transportation. In addition to the impacts of the economic crisis caused by the pandemic, the study also investigates the effects of measures taken to prevent the spread of the virus on maritime transportation, including various modes of shipping (container, bulk cargo, tanker, and cruise shipping), ports, supply chains, and maritime transportation workers and seafarers. Through lessons learned by sector stakeholders from previous crisis periods and the precautions taken, relatively short-term effects of the pandemic have been overcome, and measures for future similar situations have been discussed. A case study, conducted through cost analysis, examines the impact of the pandemic on ship operating costs for two vessels of different sizes, considering both the pandemic period and the post-pandemic period. Variation in company revenues are investigated with the cost analysis study which reveals that, in the post-pandemic period, there is a 235.63% increase in net revenues for the small-tonnage vessel and a 25.92% increase for the large-tonnage vessel. As a result of the case study, it is determined that using large capacity vessels during the pandemic was more advantageous for company revenues. Additionally, a SWOT analysis has been conducted to determine industrial strategies for the future of maritime transportation and to implement necessary measures. The SWOT analysis highlighted two main strategies for enhancing maritime transport's future: accelerating technological transformation and digitalization integration into the industry, and strengthening communication and collaboration capabilities between national and international organizations and both industry stakeholders and governments.