Bodrum-İstanköy, Kaş-Meis örneklemeleri ile Anadolu-Menteşe adaları ilişkilerine yaklaşımlar
  1. Tez No: 85383
  2. Yazar: BAYRAM ALİ TAVLAYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. T. LEVENT EREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
öz Yapı itibariyle Anadolu'nun doğal uzantısı durumunda bulunan Ege Adaları 'nda yaşayan halk, Türklerin Anadolu'ya ayak basmalarından sonra, yaklaşık 300 yıl boyunca Osmanlı egemenliğinde altında kısa sürede huzur ve refaha kavuşmuştur. Adalardaki Türk hakimiyetinin sona ermesiyle birlikte yaratılan suni sınırlarla adaların Anadolu ile olan bağlarının kopartılması sonucu adalar halkı anakaradan kopmanın getirdiği sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Bugün Yunanistan'ın egemenliği altında bulunan bu adalarda yaşayan halk, Yunanistan Hükümeti'nin özel ilgisine rağmen, Yunan Yönetimi'nin tecridi altında, unutulmuş olarak yaşadıklarını belirtmekten çekinmemektedirler. iki ülkenin şu ana kadar uyguladıkları politikalar ve 2000'li yıllardaki beklentileri de göz önüne alınarak“Kaş-Meis ve Bodrum-İstanköy Örneklemeleriyle Menteşe Adalarının Türkiye ile Olan Bağlantılarına Yaklaşımlar”çalışması yapılmış ve Anadolu ile adalar ilişkisine geniş bir perspektifden bakılmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT After Turk's entered Anatolia, the people who lives in Aegean Islands which are natural prolongation of Anatolia reached to the peace and comfort in a short time under Ottoman sovereignty. However they have been separated from Anatolia by created artificial borders after ending of Turk sovereignty that lasted approximately 300 years and they faced the problems caused by separation from mainland. Today, Aegean Islanders are living under Greek sovereignty. Although the Goverment takes special care, they are still complaining about having forgotten under Greek isolation. In this paper, it is tried to make“ An Approach to the Relations of Menteşe Islands and Turkey by Taking Kaş-Meis and Bodrum-istanköy Samples ”regarding of applied policies of two countries till now and their expactations in 2000' s.