Sosyal medyanın kamusal alan olma işlevinin toplumsal cinsiyet temsilindeki rolü
The role of social media's public space in gender representation
- Tez No: 853847
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Gündelik yaşam pratiklerinin bir parçası olan sosyal medya, teknolojinin de gelişimine paralel olarak, giderek daha da önem kazanmaktadır. Toplumsal hayatın dönüşümünde tüm diğer paradigmalar kadar etkilidir. Özellikle artık hemen herkesin en az bir sosyal medya uygulamasını aktif olarak kullandığı düşünüldüğünde, sosyal medyanın etkisinin büyüklüğü de daha anlaşılır olmaktadır. Teknolojinin sağladığı mobilizasyon, kamusal alanın da mobilleşmesini sağlamıştır. Sosyal medyanın yeni bir kamusal alan oluşturduğu fikrinden hareketle bu yeni kamusal alanın görece daha özgür, herkesin katılımına açık, demokratik, eşitlikçi olduğunu söyleyebilmek mümkün olduğu kadar tartışmaya da açıktır. Toplumsal cinsiyet perspektifinden bakıldığında da eşitsizliklerin sosyal medya aracılığıyla nasıl yeniden üretildiğini ortaya koymak önemlidir. Araştırma nitel bir araştırmadır. Çalışmada yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırma boyunca ele alınan temel başlıklar sosyal medyada toplumsal cinsiyet ve kamusal alan temsiliyeti bağlamında çift yönlü olarak tasarlanmıştır. Bu yaklaşım bağlamında saha çalışması olarak tasarlanan araştırmada; sosyal medyanın toplumsal cinsiyeti yeniden üreten paradigmaları ile eşitlikçi bir kamusal alan idealinin sosyal medyayla mümkün olup olmadığını değerlendirmek ve sosyal medyanın yarattığı varsayılan direniş imkanının kullanıcı nezdinde nasıl algılandığını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Bu çalışmada toplumsal cinsiyet kavramsallaştırması sosyal medya kullanım pratikleri ile ilişkisi açısından değerlendirilmiştir. Araştırma boyunca, sosyal medyanın kadın ve erkekler tarafından nasıl kullanıldığı, kadın ve erkeklerin sosyal medya kamusal alanında nasıl yer aldığı; sosyal medyanın toplumsal cinsiyeti yeniden üretmedeki rolü; bu rolü dönüştürmede bir direniş olanağı tanıyıp tanımadığı gibi sorulara yanıt aranmaya çalışılmıştır. Bu araştırmada, sosyal medyanın toplumsal cinsiyet eşitliği hususunda yarattığı olanakları ve eşitsizliği besleyen dezavantajları ile sınırlılıkları eleştirel bir bakış açısıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media, which is a part of daily life practices, is gaining more and more importance in parallel with the development of technology. It is as effective as any other paradigm in the transformation of social life. Especially when it is considered that almost everyone actively uses at least one social media application, the size of the effect of social media becomes more understandable. The mobilization provided by technology has also enabled the mobilization of the public sphere. Based on the idea that social media creates a new public space, it is open to discussion as much as possible to say that this new public space is relatively free, open to everyone's participation, democratic and egalitarian. From a gender perspective, it is important to reveal how inequalities are reproduced through social media. The research is a qualitative research. In the study, semi-structured in-depth interview technique was used. The main topics covered throughout the research were designed in a bidirectional manner in the context of gender and public space representation in social media. In the context of this approach, the research designed as a field study; to discuss the censorship mechanisms of social media that reproduce gender, the imposition of beauty by the use of filters, how social media changes daily life experiences and the transformation it creates in the social sphere, and to identify the main factors that cause this; It is aimed to evaluate whether the ideal of an egalitarian public space is possible with social media, and to reveal how the supposed resistance opportunity created by social media is evaluated by the user. In this study, the conceptualization of gender was handled as a performance and evaluated in terms of its relationship with social media usage practices. Throughout the research, how social media is used by men and women, how social media is integrated into the daily life of users; how women and men take part in the social media public sphere; how to transform the traditional public sphere and also how individual lives are transformed through social media; how social media plays a role in gender performance; It has been tried to find answers to questions such as whether it reproduces existing gender relations and whether it allows a resistance in transforming these relations. In this research, the opportunities created by social media in terms of gender equality and the disadvantages and limitations that feed inequality have been critically evaluated.